facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

28. epizoda patří ke speciální sérii našeho podcastu, ve které si budeme povídat o českých archeologických expedicích v zahraniční. Společně s Petrou Tušlovou z Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se vydáme do Bulharska. Epizoda je rozdělena na dvě části.

24. 4. 2024

Pošta byla internetem 18. a 19. století. Síť spojující města, regiony, státy, banky, úřady, ale také občany byla váženou institucí, která ve vrcholné době měla jen u nás na 150 000 zaměstnanců. Poštovním muzeem podcast Přepište dějiny provázejí ředitel Jiří Střecha a historik Jan Kramář. Minulá část patřila poště jako takové, dnes se zaměříme na poštovní známky.

24. 4. 2024

Umění se vyvíjí od primitivnějšího k dokonalejšímu. Historická literatura a obrazy jsou přesným zrcadlem doby, ve které vznikly. A jakým mýtům o umění věříte vy? V 41. dílu podcastu Středověk (jinak) trvá kunsthistorik Ivan Foletti a archeolog Jiří Macháček rozbíjejí velmi rozšířené, ale často zcela zcestné představy o vývoji lidské civilizace a její vizuální kultury.

23. 4. 2024

Známý fotograf Martin Frouz mluví o tom, jak se fotí (nejen) v Egyptě a jaká specifika s sebou nese práce fotografa na výzkumu.

23. 4. 2024

Právě teď si pouštíte epizodu s číslem 50! Tuhle výjimečnou příležitost jsme využili a pozvali velmi vzácného hosta. Do studia zavítala světoznámá architektka Eva Jiřičná, zlínská rodačka, díky které se město Zlín i naše univerzita mohou pochlubit nádhernými a ikonickými stavbami, jako jsou Kongresové a Univerzitní centrum či Vzdělávací komplex UTB.

23. 4. 2024

Ondřej Santolík z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR se věnuje fyzice kosmického plazmatu a zaměřuje se na experimentální výzkum pomocí družicových měření. Jeho velkou vášní je naslouchání vesmíru a v podcastu komentuje, jak zní bouřka ze Země, jak z Jupiteru, nebo vysvětlí, co přesně je chorus a co hvizd.

23. 4. 2024

Na Fakultě zdravotnických studií vzdělává studenty a zdravotnický personál v tom, jak správně komunikovat s pacienty. Proč je důležité pracovat s pojmy jako jsou soucit a empatie, a naopak proč není prostor pro lítost? O tom jsme si povídali s odbornicí na mentoring ve zdravotnictví, proděkankou Evou Hlaváčkovou. Příjemný poslech!

21. 4. 2024

Využití výsledků je důležitým požadavkem pravidel programu Horizont Evropa. Usnadnit by jej měla reforma transferu z dílny ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové. V tomto dílu se dozvíte v čem reforma spočívá a jaké má mít dopady.

19. 4. 2024

V tomto dílu pořadu Homo Academicus se ponoříme do fascinujícího světa pneumatik s Radkem Stočkem, uznávaným expertem na gumárenské technologie z Centra polymerních systémů UTB ve Zlíně.

18. 4. 2024

Doktorandi v Česku se často potýkají s existenčními problémy. „Zkuste vyžít za deset a půl tisíce měsíčně a přitom se podílet na vědeckých projektech,“ říká Adam Jaroš z ÚOCHB, další host Veroniky Sedláčkové v podcastu CHEmic.

18. 4. 2024