Projekty českých vědců v oblasti Life Sciences (vědy o živých organismech) na sebe již řadu let strhávají pozornost tuzemských i zahraničních soukromých investorů. Jsou to právě soukromé investice, které mohou pomoci ambiciózním vědeckým projektům uplatnit se na trhu, a za to nabízejí investorům mnohokrát nadstandardní zhodnocení jejich vkladů. Důvodem potřeby právě soukromých investic je fakt, že ČR vydává ročně neporovnatelně méně finančních prostředků na výzkum v oblasti Life Sciences oproti srovnatelnému Rakousku či Dánsku.
Z nedostatku zkušeností a příležitostí, ale i jiných příčin, se vědečtí pracovníci a soukromí investoři často neumí dohodnout na podmínkách vstupu soukromých investic do projektů, které jsou financované z různých zdrojů včetně veřejných. Za účelem vytvoření fóra pro vědce z oblasti Life Sciences a soukromé investory vznikla v roce 2016 mezinárodní konference BioSpot, jejímž organizátorem je klastr MedChemBio, Ústav molekulární a translační medicíny LF UP a Ústav organické chemie a biochemie AV ČR.
„Platforma BioSpot koncentruje nejpokročilejší technologie v oblasti Life Science a biomedicíny, a vyhodnocuje jejich vývojový i komerční potenciál. Ty nejzajímavější výsledky výzkumu se představují na každoroční konferenci potenciálním investorům. Kromě zprostředkování přímého kontaktu vědců s komerční sférou se snažíme i o dlouhodobou kultivaci inovačního prostředí, průnik investičního kapitálu do České Republiky a odstraňování bariér mezi výzkumníky a investory,“ vysvětluje Marián Hajdúch, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny LF UP v Olomouci a jeden ze zakladatelů BioSpotu, pohnutky vzniku konference.
„Až do loňského roku u nás chyběla taková konference, která by propojovala nadějné vědecké aplikace s investičním kapitálem,“ říká Martin Fusek, zástupce ředitele pro strategický rozvoj Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. „Naší ambicí je, aby se konference BioSpot stala ústřední akcí tohoto typu pro celý středoevropský region vyhledávanou jak špičkovými vědeckými týmy, tak zkušenými investory, kteří mohou pomoci s realizací jejich výsledků.“
V pořadí druhá výroční konference BioSpot se uskuteční 1. března 2017 v Centru současného umění DOX v Praze. Odborný program konference bude tvořit osm ústních a devět posterových prezentací vybraných technologií, které budou bojovat o pozornost významných domácích i zahraničních investorů. Mezi nimi budou např. britská společnost J&J Innovation či německá společnost Merck Group, jejichž zástupci budou mít na konferenci vlastní příspěvky o tom, podle čeho vyhledávají projekty pro své investice.
Zdroj: Tisková zpráva BioSpot