facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

Evropská soutěž mladých vědců EUCYS 2019 se letos koná v Sofii

7. 7. 2019
Evropská soutěž mladých vědců EUCYS 2019 se letos koná v Sofii

Letošní ročník prestižní soutěže EU Contest for Young Scientists (EUCYS) proběhne ve dnech 13. – 18. září 2019 v bulharské Sofii. Soutěže se účastní studenti ve věku 14 – 21 let z Evropy i mimoevropských zemí.

Českým koordinátorem je Národní institut dalšího vzdělávání. Vítězové, které koordinátor nominuje z národních vědeckých soutěží, se v Sofii utkají o prestižní ceny, stáže v mezinárodních výzkumných organizacích nebo o účast na předávání Nobelovy ceny.

Češi se této soutěže pravidelně účastní. Minulý rok v Tallinu dokonce mladá česká vědkyně Karin Movsesjan získala prvenství za svůj výzkum mechanismu vzniku nádorových onemocnění, konkrétně mutaci proteinu RAD51. Rok předtím zase odbornou porotu zaujal student Tomáš Heger se svým projektem na téma biologické aktivity extraktu z květů levandule, který se umístil na třetím místě v soutěži. V roce 2013 soutěž pořádala Praha.

Návštěvníci přehlídky se kromě prezentací zajímavých studentských projektů z oblasti přírodních, technických a humanitních věd mohou těšit také na doprovodný program s interaktivními exponáty, technologickými zajímavostmi a vědeckými pokusy.

Více informací je dostupných zde.

EUCYS2019 Sofia Logo

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)