facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Festival vědy 2019

18. 7. 2019
Festival vědy 2019

Sedmý ročník Festivalu vědy se uskuteční 4. září 2019 v pražských Dejvicích. Na Vítězném náměstí a přilehlém okolí se představí více než 100 vystavovatelů. Těšit se můžete na expozice vysokých škol, ústavů Akademie věd, volnočasových institucí a firem. Tématem letošního ročníku je „Věda v profesích“.

festivalvedy

Během letošního Festivalu vědy si budete moci na vědu „sáhnout“, vyzkoušíte si znalosti, vědomosti, dovednosti, zručnost. Ale především zjistíte, že věda má rozmanité podoby a využití ve všech oborech lidské činnosti.

Na pražském „kulaťáku“ vznikne největší laboratoř pod širým nebem. Cílem letošního ročníku je ukázat, že věda má rozmanité podoby a využití v každodenním životě. Po celý den budou mít návštěvníci možnost seznámit se nejrůznějšími vědeckými obory, a to opravdu zblízka.

Připraven bude bohatý a pestrý program na celý den. Stanoviště Univerzity Karlovy zájemcům umožní vyzkoušet si práci farmaceuta nebo třeba televizního moderátora. Mnoho zajímavého si na svém stanovišti připraví i ústavy Akademie věd ČR. Čtrnáct ústavů seznámí návštěvníky s každodenní „vědou“ kolem nás. Ústav makromolekulární chemie AV ČR ukáže, jak likvidovat plasty šetrným způsobem. Mikrobiologický ústav AV ČR dá nahlédnout pod mikroskop na karcinom a melanom a vysvětlí, v čem se vizuálně liší. Řadu chemických experimentů bude mít na svědomí Ústav chemických procesů AV ČR, zajímavé bude jistě i představení využití polymerů Ústavem makromolekulární chemie AV ČR.

Na návštěvníky toho ale čeká mnohem víc. Vysoká škola chemicko-technologická si letos bude hrát s periodickou soustavou prvků, která slaví 150. let od objevení. Česká zemědělská univerzita vás uvede do světa lesního biorytmu, předvede roboty používané v zemědělství nebo se dozvíte, jak je možné zkoumat lidské chování. Technická univerzita v Liberci vás pro změnu zavede do světa nanovláken a jejich využití. Své zastoupení bude mít i Univerzita obrany v Brně, která zájemcům představí povolání profesionálního vojáka. Na jejich stanovišti si budete moci vyzkoušet i pilotování letadla na vlastní kůži.

Svá stanoviště na Festivalu vědy nebudou mít nejen vysoké školy a ústavy Akademie věd ČR. Představí se například i Technologická agentura ČR, která navede na cestu, jak uvádět nápady do praxeÚřad průmyslového vlastnictví zase vysvětlí, jak tyto nápady ochránit.

Program Festivalu vědy bude obohacen i o doprovodné akce. Od 17 hodin se na Fakultě elektrotechnické ČVUT bude konat veřejná debata s odborníky na téma „Je volba profese věda?“. Od 19 hodin se pak milovníci hudby mohou těšit na koncert Komorního orchestru Akademie Praha, neprofesionálního komorního orchestru vědeckých pracovníků, který proběhne v Národní technické knihově.

Návštěvníky toho ale čeká mnohem víc. Na kompletní program se podívejte zde.

Akce je určena komukoli bez rozdílů věku, na své si přijdou děti, studenti i dospělí. Registrovat se nikde nemusíte, stačí přijít 4. září do pražských Dejvic. Festival vypukne už v 8:30 ráno a skončí v 19:00 hodin. Vstup na Festival vědy i všechny doprovodné akce je zdarma.

 

 

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroj: Festival vědy

« Září 2022 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
10 11
18
24 25