facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Martinské slavnosti klavíru 2016

8. 11. 2016
Martinské slavnosti klavíru 2016

Čtenáře našeho portálu zveme na šestý ročník festivalu Martinské slavnosti klavíru, který proběhne 10. 11. a 30. 11. 2016 v sále Martinů na Malostranském náměstí. Letošní záštitu nad akcí převzala prof. PhDr. Eva Hajičová, DrSc.

Festival letos opět nabízí exkluzivní program, který nemá v ČR obdoby - kompletní provedení klavírních koncertů Sergeje Prokofjeva ve verzi pro dva klavíry - tj. způsobem, jakým se prováděly koncerty v měšťanských salonech na konci 19. a začátku 20. stol.

Na úvodním koncertě vystoupí jako sólistky dvě špičkové klavíristky Andrea Vavrušová (kterou jsme mohli vidět i ve filmu "Donšajni", kde ztvárnila postavu veselé a hladové pianistky) a Veronika Böhmová (semifinalistka jedné z nejprestižnějších klavírních soutěží na světě - Queen Elisabeth Competition Brussels). Doprovodí je klavíristé Michal Rezek a Karel Vrtiška.

Zazní nejprve Prokofjevův virtuozní Koncert pro levou ruku (č. 4), následovat bude půvabný koncert č. 3.

Letošní ročník festivalu zaštítí prof. PhDr. Eva Hajičová, DrSc. z Ústavu formální a aplikované lingvistiky MFF UK - jedna ze zakladatelek počítačové lingvistiky u nás.

Festival je úzce spjat s iniciativou Stop grantokracii, jejímiž autory jsou Martin Víta a Miloň Čepelka (Divadlo Járy Cimrmana). Iniciativa si klade za cíl upozorňovat na rizika masivního využívání či zneužívání grantových podpor nejen v oblasti kultury a propagovat drobné mecenášství. Martinské slavnosti klavíru jsou důkazem, že špičkově obsazený festival nemusí být financován z veřejných zdrojů, ani nemusí být podbízivě komerční, ale může fungovat pouze na základě drobných sponzorských darů.

Více informací naleznete na www.martinskeslavnosti.cz