facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Pět nobelistů navštíví Prahu

11. 7. 2019
Pět nobelistů navštíví Prahu

Více než 160 vynikajících fyziků z celého světa včetně pěti nositelů Nobelovy ceny zavítá od 14. do 20. července 2019 do Prahy na prestižní konferenci, kterou již posedmé hostí Fyzikální ústav AV ČR. Tři nobelisté budou přednášet i širší veřejnosti.

V rámci mezinárodní konference Frontiers of Quantum and Mesoscopic Thermodynamics 2019 (FQMT’19), která bude probíhat příští týden v pražském hotelu Pyramida, budou tři nositelé Nobelovy ceny prezentovat veřejné přednášky myšlenkově přístupné nejen profesionálním fyzikům, ale i širší veřejnosti.

William D. Phillips získal Nobelovu cenu za fyziku v roce 1997 za vývoj metod ochlazování a zachytávání atomů pomocí laseru. Jeho přednáška se v hotelu uskuteční v úterý 16. července od 19 hodin a bude spojena s koncertem klasické hudby.

Den poté, ve středu 17. července, se v Národním domě na Vinohradech budou konat přednášky dalších dvou významných fyziků – Reinera Weisse (NC dostal v roce 2017 za první přímé pozorování gravitačních vln) a Wolfganga Ketterleho (NC 2001 za experimentální důkaz existence Bose-Einsteinova kondenzátu). Akce spojená s doprovodným koncertem začíná v 17 hodin.

nobeliste

William D. Phillips, Reiner Weiss a Wolfgang Ketterle (zleva), zdroj: Wikimedia

V průběhu týdne se uskuteční ještě dva další koncerty pro veřejnost: 18. července ve svatovítské katedrále a 19. července v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Strahově. Vstup na akce je po předchozí registraci na stránkách konference zdarma.

Program celého konferenčního týdne naleznete zde. Zajímavá bude například čtvrteční (18. 7.) diskuse s nobelisty o problémech současné fyziky. Konferenci zakončí v sobotu 20. 7. speciální sekce věnovaná výročí 50 let prvního přistání člověka na Měsíci a historii projektu Apollo.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: Akademie věd ČR