facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Plzeňská Techmania Science Center oslaví 12. narozeniny

3. 11. 2020
Plzeňská Techmania Science Center oslaví 12. narozeniny

Ve středu 4. listopadu 2020 proběhne online oslava 12. narozenin plzeňského science centra Techmania. Od devíti hodin se mohou fanoušci centra těšit na online vědecké pokusy, vstupy se zajímavými osobnostmi nebo zábavně-vzdělávací promo videa k tématům engineering, kolonizace vesmíru a mnoho dalšího.

12. narozeniny Techmanie se blíží. Oslavte je s námi

Protože vzhledem k aktuální situaci a vládním opatřením musí být dveře Techmanie pro návštěvníky zavřené, proběhne oslava online na webových stránkách www.techmania.cz, a to hned od 9 hodin ráno. „V současné době se snažíme zčásti využít k naší činnosti virtuální prostor. Dvanácté narozeniny jsou příležitost pro náš tým Techmaniaků ukázat, jak se umí odvázat,“  říká ředitel Techmanie Vlastimil Volák. Na svém facebookovém profilu bude narozeninový program sdílet také Západočeská univerzita v Plzni, která je spoluzakladatelem science centra. „Program nabídne skvělou a neotřelou zábavu a všem, kdo nás budou sledovat, určitě zvedne náladu, což je v těchto dnech potřeba asi více než kdy jindy,“ slibuje tým Techmania Science Center.

Partnerem akce je výzkumné centrum NTC Západočeské univerzity v Plzni, které během letních měsíců, kdy se mohla Techmanie po jarní pauze vynucené epidemií koronaviru otevřít veřejnosti, významně přispělo k ochraně návštěvníků Techmanie a k zajištění bezpečného provozu. Odborníci z NTC využili svých více než dvacetiletých expertních znalostí v oblasti termovizní techniky a termodiagnostiky a zapůjčili svou termokamerovou technologii měření teploty osob. Prevenci vnímají Techmania i NTC v rámci boje s pandemií jako klíčovou. Do programu narozeninové oslavy proto vložily v odlehčené formě také toto odbornější téma.

Techmanie byla první institucí v České republice, která dala pojmu science center obsah. Otevřela 4. listopadu 2008. Pět let nato, 4. listopadu 2013, Techmania opět jako první v ČR představila také 3D Planetárium. Společně s brněnskou hvězdárnou a planetáriem tak u nás odstartovala digitalizaci planetárií. V roce 2014 se po rozšíření a rekonstrukci otevřela hlavní budova science centra. V České republice se v té době už utvořila síť devíti science center – v Plzni, Liberci, dvě v Ostravě, tři v Brně, v Olomouci a Hradci Králové. Osm z nich včetně plzeňské Techmanie společně vytvořilo Českou asociaci science center.

 

Zdroj: Západočeská univerzita v Plzni

redakčně upraveno 

« Listopad 2020 »
Po Út St Čt So Ne
            1
15
23 28 29