facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

Vzdělávací filmový festival AFO 2018

23. 12. 2017
Vzdělávací filmový festival AFO 2018

O naší závislosti na oceánech, internetu nebo alkoholu. Ale také o skrytém životě žraloků, aktivních vulkánech, módě ve světě vědy, ženách v disentu, šílenství a sexuálním obtěžování. 53. ročník vzdělávacího filmového festivalu Academia Film Olomouc (AFO) se uskuteční ve dnech 24. - 29. 4. 2018 na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Organizátoři už nyní zveřejňují všech 9 programových sekcí včetně ústřední vizuální identity festivalu, která vznikla díky experimentům ve vodním akváriu – spojením plastu, vektorové grafiky, fotografie a přirozeného vodního prostředí.

"Závislost je téma, které propojuje celou programovou skladbu AFO 2018. Závislost na civilizačních drogách, jakými jsou ropa, elektřina, technologie, móda, především ale absolutní závislost na oceánech a zároveň paradoxně závislost přežití lidstva a biosféry na nás samotných. Spolu s předními filmaři, vědci a ochranáři budeme v maximálně interdisciplinárním kontextu zkoumat stav oceánů, jejich budoucnost i možnosti, jak i český suchozemec může s pomocí vědy přispět k jejich záchraně – a tedy k záchraně sebe samého," vysvětluje ředitel festivalu Jakub Ráliš.

Ke vztahu člověka s oceány se ostatně vztahuje i konceptuální vizuální identita AFO 2018, která vzešla ze spolupráce grafika Radima Měsíce a fotografa a tiskaře Ondřeje Hrušky. "Vzhledem k dramaturgické koncepci AFO 2018 jsme si jako ústřední motiv zvolili vodu coby hmotu a její přirozené vlastnosti jako lom světla, vlnění, nadnášení nebo deformaci perspektivy. Nejde jen o zajímavý postup z formálního hlediska, výsledek zároveň přirozeně navazuje na otázky, které klade festival samotný – je totiž komentářem k současným problémům životního prostředí, naší závislosti na plastech a oceánech," přibližuje záměr grafik Radim Měsíc, jenž charakter festivalu vizuálně zpracoval již potřetí v řadě.

AFO2018 plakát final

Během jednoho z největších svátků popularizace moderní vědy ovšem nepůjde jen o drastické znečišťování oceánů. Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů znovu elegantně prolne poznatky z přírodních věd se sférou věd humanitních. Programová sekce Život online zasáhne problematický fenomén online seznamek, Konsent zase upozorní na časté přehlížení sexuálního obtěžování v České republice a celospolečenským kontextem se v rámci naší země bude zabývat i blok věnovaný Alkoholu. Věda v módě nabídne reflexi dopadu současného módního průmyslu na ekologii Země, Žraloci razantně zboří mýty o krvežíznivém Velkém bílém a hrozbu současných sopečných aktivit dosvědčí sekce Vulkány. Ženy v disentu představí příběhy žen, které česká veřejnost i přes jejich zásadní roli v protikomunistickém odboji prakticky nezná a vydechnout nenechá ani blok s názvem Dohnání k šílenství o jedincích, kteří nesplňují společenská kritéria tzv. "normálnosti".

53. Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) se uskuteční ve dnech 24. - 29. 4. 2018. Univerzita Palackého v Olomouci jej pořádá již od roku 1966. V průběhu let se komorní uzavřená akce proměnila v jeden z největších vzdělávacích událostí v Evropě.

 

Zdroj: Academia Film Olomouc


Podívejte se také na vítězné snímkyminulého ročníku festivalu Academia Film Olomouc.