facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Kanadský vědec převzal v Brně prestižní medaili Karla Engliše

31. 8. 2018
Kanadský vědec převzal v Brně prestižní medaili Karla Engliše

Významný kanadský vědec v oblasti enviromentální geografie Bryn Greer-Wooten převzal oborovou medaili Karla Engliše za zásluhy v sociálních a ekonomických vědách. Slavnostní předání se uskutečnilo 28. srpna v krásných prostorách secesní Löw-Beerovy vily v Brně: cenu mu předala předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová za účasti více než 60 geografů a dalších kolegů, včetně těch zahraničních.

„Po změnách v naší zemi v devadesátých letech minulého století navázal profesor Greer-Wooten kontakty s pracovníky našeho Oddělení environmentální geografie a z těchto kontaktů se postupně rozvinula velmi intenzivní a plodná spolupráce. Pan profesor začal Ústav geoniky pravidelně navštěvovat, zúčastňoval se společných odborných aktivit a přispěl k pořádání mezinárodních konferencí,“ uvedl ředitel Ústavu geoniky AV ČR Josef Foldyna, jehož pracoviště Bryna Greer-Wootena na ocenění navrhlo.

Bryn Greer Wooten

Bryna Greer-Wootena (vpravo) ocenila předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. Ceremoniálu se zúčastnil i místopředseda Jan Řídký

Životní jubileum

Původně britský rodák Greer-Wooten žije od počátku 60. let v Kanadě, kde je emeritním profesorem environmentálních studií a geografie na York univerzitě v Torontu. Letos oslavil významné životní jubileum, osmdesát let.

„Profesor Greer-Wootten si zaslouží ocenění za množství zcela nezištně vykonané práce pro Ústav geoniky a zejména pro časopis Moravian Geographical Reports, který ústav vydává. Zaslouží si také uznání za fundamentální práci v několika metodických směrech humánní geografie s aplikacemi na aktuální témata životního prostředí. Jedná se například o reakce společnosti na nové výzvy související s průmyslovými odpady, současnou energetikou, změnami klimatu... Je také příkladem mladším kolegům v systematickém, přesném a poctivém přístupu k vědecké práci,” vyzdvihl laureátovy zásluhy vědec Radim Blaheta, který byl zároveň autorem laudatia.

Pomoc mladým vědcům

Ředitel Foldyna si cení zejména Greer-Wootenova přínosu v roli neformálního konzultanta a spolupracovníka ústavu, především jeho spolupráce se skupinou mladých geografů orientovaných na sociální výzkum. „V tomto směru je významný jeho každoroční, nejméně měsíční, pracovní pobyt přímo na pracovišti v Brně. Pomáhá i v oblasti zahraničních stáží a díky jeho supervizi získal Stanislav Martinát prestižní Fulbrightovo stipendium v USA,“ uvádí Josef Foldyna.

Bryn Greer-Wooten je členem Mezinárodního poradního sboru Ústavu geoniky a významně také ovlivnil tvář již zmíněného časopisu Moravian Geographical Reports, který ústav vydává od roku 1993. Kanadský vědec nejdříve působil v redakční radě časopisu a v roce 2012 se stal jeho šéfredaktorem. O vynikající kvalitě tohoto časopisu svědčí i to, že se v roce 2016 vyšplhal až na 2. místo ze všech 51 českých časopisů zařazených do databáze Web of Science (podle impaktního faktoru).

Za zmínku stojí i výjimečný prostor, kde Bryn Greer-Wooten cenu převzal. Jde o vilu průmyslníka Moritze Fuhrmanna v brněnských Černých Polích, která nese jméno svého pozdějšího vlastníka Alfreda Löw-Beera, který část rozsáhlého pozemku v roce 1929 daroval své dceři Gretě. Ta pak s manželem Fritzem Tugendhatem nechala v jeho horní části postavit impozantní funkcionalistický dům – proslulou vilu Tugendhat. Kromě toho je Löw Beerova vila v podstatě „sousedem“ brněnské pobočky Ústavu geoniky, která sídlí na stejné ulici ve vile někdejšího brněnského starosty Karla Giskry.

 

Autor: Alice Horáčková

Foto: Zdeněk Říha, Ústav geoniky AV ČR

Zdroj: AV ČR