facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Nové experimentální zařízení v Dolních Břežanech může pomoci léčbě nádorů

2. 12. 2018
Nové experimentální zařízení v Dolních Břežanech může pomoci léčbě nádorů

Unikátní laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech má nové experimentální zařízení nazvané ELIMAIA. Jeho základem je laserové urychlování částic, které by mohlo najít využití i v lékařské oblasti při léčbě zhoubných nádorů. ELIMAIA bude plně funkční do konce roku 2019.

ELIMAIA AV ČR

ELI Beamlines - laserové centrum v Dolních Břežanech (foto: Pavlína Jáchymová, AV ČR)

Součástí zařízení je jak „laserový urychlovač”, který vyvinuli vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR v Praze, tak transportní a dozimetrická část ELIMED, která vznikla v italském Národním ústavu pro jadernou fyziku v Katánii. Tato technologie umožní uživatelům provádět předklinický výzkum pro budoucí aplikace v léčbě rakoviny, jako je ozařování biologických vzorků krátkými svazky laserově urychlených protonů.
Výjimečná technologie pro celý svět

„ELIMED je zásadní technologií pro zlepšení kvality iontového svazku a poskytnutí kontrolované dávky v každém výstřelu do uživatelských vzorků,“ říká vedoucí výzkumného programu Daniele Margarone. Tato slova doplňuje italský vědec Pablo Cirrone s tím, že půjde o první podobnou technologii přístupnou uživatelům z celého světa. „Vědci zde budou zkoumat chování unikátních svazků s nebývalými vlastnostmi a využití pro různé aplikace, včetně těch lékařských,“ říká Pablo Cirrone.

Slavnostního otevření 27. listopadu se v Dolních Břežanech zúčastnila řada význačných hostí, mezi nimi například italský velvyslanec v ČR Francesco Saverio Nisio, ředitel italského Národního ústavu pro jadernou fyziku Fernando Ferroni i místopředseda Akademie věd Jan Řídký. Součástí programu byla prohlídka experimentální haly se zařízením ELIMAIA.

To bude plně funkční do konce roku 2019. Poté se zpřístupní uživatelům z mezinárodní vědecké komunity, kteří se budou věnovat zejména budoucím aplikacím laserem řízených iontů v hadronové terapii a v dalších oblastech výzkumu, jako je fyzika, biologie, medicína, chemie nebo třeba materiálové inženýrství.

 

Zdroj: Akademie věd ČR