facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Blogy a komentáře

Blogy a komentáře

Vidím, ale nevím versus nevidím, ale vím – daly by se shrnout dva objevy českých vědců a vědkyň z uplynulých dvou týdnů. Už Darwin v buňkách pozoroval třpytivé krystaly, až nyní ale vědci popsali, o co se jedná, čím je to zajímavé a k čemu by se toho dalo využít. Další tým výzkumníků zase přišel na to, jak neviditelně šifrovat.

16. 6. 2022
Pavla Hubálková
Array
(
)

Přinášíme pět objevů za květen 2022 s nejvyšším altmetrickým skórem, na kterých se podíleli vědci s afiliací k České republice. Tedy těch, co byly nejvíce sdíleny na Twitteru, v médiích či na Redditu. Jen první výzkum poukazující na covidovou diskriminaci žen tweetlo 1599 uživatelů s dohromady 8,865,735 followery.

14. 6. 2022
Eduard Petiška
Array
(
)

Na otázku, co to vlastně je transfer a komercializace výsledků vědeckého bádání a jak do tohoto procesu vstupuje Evropská unie, odpovídá článek Aleše Vlka a Mateje Klimana z aktuálního čísla časopisu AULA, které vydává Centrum pro studium vysokého školství.

7. 6. 2022

Centrum pro studium vysokého školství

Jednoduchý, levný a hlavně trvanlivý návod, jak proočkovat společnost, přináší čtveřice českých ekonomů a ekonomek. Spoiler: Pozor na mylné domněnky, klíčem k úspěchu jsou fakta! Další českou stopu ve vědě zanechala i Hurvínkova cesta do vesmíru a exkurze do lidských dějin.

4. 6. 2022
Pavla Hubálková
Array
(
)

Jak je to s právem v transferu technologií v České republice, co vlastně znamená duševní vlastnictví nebo proč má open science dvojí tvář? To a mnohé další se dozvíte v článku Matěje Búřila, vedoucího právního oddělení Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity, který napsal pro aktuální vydání časopisu AULA.

31. 5. 2022

Centrum pro studium vysokého školství

Co dělaly evropské horské rostliny ve čtvrtohorách, kdy se střídaly doby ledové a meziledové? Přestěhovaly se do nížin, nebo se z nich staly otužilci, zjistili vědci v nejnovější studii. Další české vědecké stopy zamířily k veganům a pod vodní hladinu. 

25. 5. 2022
Pavla Hubálková
Array
(
)

Eduard Petiška ze Sciencecom Agency přináší souhrn deseti vědeckých článků, které za uplynulý týden vzbudily v globálním měřítku na sociálních sítích největší pozornost. Přečtěte si v nejnovější analýze, o které články se jedná.

24. 5. 2022
Eduard Petiška
Array
(
)

Nový text Dalibora Štyse se věnuje otázce transferu technologií v České republice a navrhuje, jak efektivního transferu v našich podmínkách nejlépe dosáhnout. Celý text čtěte níže.

23. 5. 2022
Dalibor Štys
Array
(
)

V nejnovějším čísle časopisu pro vysokoškolskou a vědní politiku AULA vyšla úvaha Martina Fuska o tom, jaký je význam transferu znalostí a technologií pro společnost a proč je třeba zakládat transferové kanceláře. Celý text čtěte níže.

17. 5. 2022
Martin Fusek
Array
(
)

Olgu Ryparovou neboli Olinium možná znáte ze sociálních sítích, kde učí a popularizuje chemii. Výuková videa začala původně natáčet pro své studenty, kteří nemohli přijít na hodinu. Postupně ale počet sledovatelů rostl a nedávno její YouTube kanál překonal milník milionu zhlédnutí.

16. 5. 2022
Pavla Hubálková
Array
(
)