facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Eduard Petiška

Eduard Petiška

Eduard Petiška je jednatelem společnosti Sciencecom Agency, která poskytujeme komunikační služby akademickým institucím. Nově poskytuje také software, který umožňuje výzkumným organizacím sledovat jejich výzkum a impakt v reálném čase. Petiška se v rámci svého doktorského studia věnoval výzkumu digitálních médií. Pracoval na Úřadu vlády České republiky jako specialista na digitální komunikaci environmentálních témat a psal články o internetové problematice do Lidových novin.

Na Univerzitě Karlově se pak jako výzkumník podílel na řešení několika projektů aplikovaného výzkumu, kromě výzkumu zde začal také pomáhat akademikům komunikovat jejich vědecké výsledky. Tato činnost mu přišla smysluplná, a proto inicioval založení Sciencecom Agency, na jejímž vedení se od té doby podílí.

Jak jsou potravinové lístky prospěšné pro děti z chudých rodin? Zabírá u laboratorních myší lék na alzheimera? A proč přenáší děti covid-19? Eduard Petiška přináší již tradiční přehled TOP 10 nejvíce sdílených vědeckých článků na sociálních sítích, tentokrát za měsíc červen.

4. 7. 2023
Eduard Petiška
Array
(
)

Odpovídá pacientům ChatGPT lépe než lékaři? Vede konopí k depresím? Koreluje rasový původ se štěstím v rodičovství? Eduard Petiška přináší již tradiční přehled Top 10 nejsdílenějších vědeckých článků na sociálních sítích –⁠ tentokrát za měsíc květen.

30. 5. 2023
Eduard Petiška
Array
(
)

Mohou zapnuté webkamery zhoršit studentům prospěch, protože více řeší to, jak vypadají, než výuku? Je jeden den volna v týdnu navíc prospěšný? A proč vědci vynalezli nejlehčí barvu na světě? Eduard Petiška přináší již tradiční přehled Top 10 nejvíce sdílených vědeckých článků na sociálních sítích, tentokrát za měsíc duben.

28. 4. 2023
Eduard Petiška
Array
(
)

ChatGPT (GPT) je jednou z nejdiskutovanějších novinek posledních let (již přes 100 milionů uživatelů); o zdrojích informací GPT je však známo méně. Z tohoto důvodu jsme provedli studii zaměřenou na zdroje informací v rámci environmentální vědy. Účelem naší studie je odpovědět na výzkumnou otázku: „Cituje ChatGPT primárně nejcitovanější publikace v environmentální vědě?“

18. 4. 2023
Eduard Petiška
Array
(
)

Jak souvisí právo na potrat s duševním zdravím? Jak zlepšit kognitivní funkci mozku? A jak může politická participace ovlivnit názor na vědu? Eduard Petiška přináší již tradiční přehled TOP 10 nejvíce sdílených vědeckých článků na sociálních sítích, tentokrát za měsíc březen.

28. 3. 2023
Eduard Petiška
Array
(
)

Ovlivňuje hraní her kognitivní schopnosti malých dětí? Jaký je vztah mezi prostitucí a násilím? Pomáhá ivermektin s léčbou onemocnění covid-19? V novém přehledu přinášíme deset vědeckých objevů, které vzbudily největší pozornost na sociálních sítích v globálním měřítku za uplynulý měsíc.

28. 2. 2023
Eduard Petiška
Array
(
)

Jak hydratace organismu ovlivňuje zdraví člověka? Představuje potrat větší trauma než adopce a nechtěný porod? Jakou roli zastávají sociální média v sociální samodiagnostice? V novém přehledu přinášíme deset vědeckých objevů, které vzbudily největší pozornost na sociálních sítích v globálním měřítku za uplynulý měsíc.

1. 2. 2023
Eduard Petiška
Array
(
)

Jak působí posypová sůl na životní prostředí? Může být atraktivita muže ovlivněna tím, že doma uklízí? Jak se online výuka podepsala na známkách atraktivních studentek? V článku přinášíme deset vědeckých objevů, které vzbudily největší pozornost na sociálních sítích v globálním měřítku za uplynulý rok 2022.

11. 1. 2023
Eduard Petiška
Array
(
)

Jak Greta Thunberg ovlivnila norskou mládež? Co nebo kdo je virovore? Je třeba učit děti vztahům? V článku přinášíme deset vědeckých objevů, které vzbudily největší pozornost na sociálních sítích v globálním měřítku za poslední měsíc roku 2022.

4. 1. 2023
Eduard Petiška
Array
(
)

Rok 2022 je klíčový pro evoluci systémů umělé inteligence. Kromě vizuálních systémů, které vytváří obrazy na základě kódu, došlo k velkému pokroku i v oblasti generování odborných textů pomocí algoritmů. Právě to může být problémem v etice vědecké práce a studentských plagiátů, protože nevíme, jak tyto práce odhalovat.

7. 12. 2022
Eduard Petiška
Array
(
)