facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Martin Víta: HR management v akademické a výzkumné sféře není sprostý výraz

3. 10. 2018
Martin Víta: HR management v akademické a výzkumné sféře není sprostý výraz

Minulý týden oslavil portál ResearchJobs.cz symbolických 777 dní, po které nabízí pracovní pozice v akademické sféře. Jak vidí jeho zakladatel Martin Víta aktuální situaci na pracovním trhu akademiků a výzkumníků? A jaké jsou jeho plány do budoucna?

Martine, co bys řekl o situaci na pracovním trhu akademických a neakademických pozic?

Kdyby ti stačila krátká odpověď, tak řeknu, že je v podstatě stálá a v mnoha případech neutěšená. Ale to by nejspíše řekli i lidé z firem – nejsou lidi… Slušná instituce vypíše místo, přihlásí se jeden, dva, možná tři kandidáti. Typicky to nebývá tak, že by si šéfové výzkumných skupin vybírali z desítek kvalitních uchazečů. Vídám, že některé pozice jsou neobsazené celé měsíce, někde je to dokonce přes rok – a to přitom jde o místa na celkem unikátních infrastrukturách se značnou volností. Ale vhodní kandidáti na obzoru prostě nejsou.

A na druhé straně máme doktorandy, nebo mladé výzkumníky, kteří pracují na jednom projektu na částečný úvazek, na menší ještě jinde, … ale plný úvazek s institucionálním financováním je v nedohlednu. A už jsme u financování. Ono je skutečně těžké vytvářet nějakou koncepci rozvoje, budovat značku dobrého zaměstnavatele, když jste příliš závislí na účelovém financování. Dlouhodobé věci, do kterých řadím i tu personální politiku, se pak plánují dost špatně.

A u neakademických pozic je to jinak?

Co se neakademických – a teď myslím především manažerské pozice ve VaVaI – týče, tak jsme zase u toho nedostatku. Sehnat finanční manažerku/finančního manažera nebo „jen“ administrátorku/administrátora k projektům třeba jen tuzemských poskytovatelů je hodně, hodně náročný úkol. Ono se to samozřejmě vždycky „nějak“ udělá, ale od ideálního stavu jsme ještě dost daleko. Z pohledu propagátora ResearchJobs.cz je to samozřejmě voda na náš mlýn, ale fakt je, že ten trh není v dobrém stavu.

Očekáváš nějaké zásadní změny ve střednědobém horizontu?

Očekávám, ale budou to podle mě změny charakteru evoluce, spíš než revoluce. To, jak bude evoluce rychlá, závisí samozřejmě na řadě faktorů. Vidím to spíš na zlepšení „tu a onde“, něco třeba bude taženo zájmem o získání HR award, jinde se zúročí aktuální snahy o získávání perspektivních výzkumníků ze zahraničí… Instituce si pomalu začnou zvykat, že HR management a posléze HR marketing v akademické a výzkumné sféře nejsou sprosté výrazy – a že i komerční sféra může být pro tu akademickou inspirativní, přestože funguje na odlišných principech.

Ke zlepšení bude docházet i jaksi mimochodem. Třeba tím, že instituce spustí nový web nebo informační systém, který v náborovém procesu pomůže tomu, že se uvnitř institucí naučí spolupracovat oddělení, které má na starosti nábor s oddělením, které má na starosti PR, dejme tomu v oblasti sociálních sítí, … A takových věcí bude hodně. Dále tu bude poptávka po analýze dat z náborového procesu, aspoň doufám. A jakmile něco zavede jedna, dvě, tři klíčové instituce, pak se to začne lavinovitě šířit dál, a nakonec se to stane běžným standardem.

V případě manažerských pozic ve VaVaI čekám, že konečně nějaká vysoká škola zvedne hozenou rukavici a vytvoří nějaký obor nebo studijní plán zaměřený na management VaVaI projektů. Soudě podle množství manažerských pozic, které vám posíláme na Vedavyzkum.cz, by měli případní absolventi našlápnuto na slušnou kariéru. A v perspektivní a rozhodně „ne-nudné“ oblasti.

Co Tvé plány do budoucna? Kam bude portál ResearchJobs.cz směřovat příští rok?

V zásadě jde o tři okruhy. Prvním je zlepšování povědomí o ResearchJobs.cz v ČR – tady vidím značné rezervy. Kamkoliv přijedu, tam slýchám, že jde o výbornou službu, ale že se o ní doteď nedozvěděli. Mám na to nějaký plán, ale zatím ho nebudu prozrazovat.

Další okruh je rozšiřování exportních míst – se seznamy našich pozic se můžete setkat třeba zde Vědavýzkum.cz. S částí pozic, které se týkají veřejných vysokých škol, se můžeme setkat třeba na webu Universitas.cz, pozice v biovědách a lékařských vědách exportujeme třeba pro stránku 3. lékařské fakulty UK. Ta idea exportů je prostá, pozice leží „fyzicky“ u nás, konkrétní seznamy poskytujeme dalším subjektům. Anebo je přímo u nás obalíme do designu daného webu - asi tak, jak to máme s Vědavýzkum.cz. V těch exportních místech jsou rezervy značné.

Také ještě exportujeme naše pozice na https://www.czechemploi.fr, což je portál, který láká do ČR zaměstnance z francouzsky mluvících zemí. My „dodáváme“ ty VaVaI pozice, které ovšem jsou určené za jednu z hlavních cílových skupin francouzského portálu.

Tím se zvolna dostávám k poslednímu okruhu směřování, a to je mezinárodní spolupráce. Na spadnutí je nabízení výzkumných pozic z Francie a následně i témat PhD prací ve Francii v rámci ResearchJobs.cz, další země budou doufám v rychlém sledu následovat. Pak je tu začátek služby zajišťování inzerce českých subjektů „venku“. Ale to by asi bylo téma na další rozhovor nebo článek. Každopádně jsou to tři věci: návštěvnost – exporty – internacionalizace. Doba všemu přeje.

Je něco, co bys udělal jinak, kdybys mohl začít znovu?

Není to tak, že bych vysypal z rukávu dvě, tři věci, o kterých jsem si jistý, že bych je dělal jinak, a které by vedly k tomu, že by web ResearchJobs.cz teď byl „o level výš“. Spíš jsou to možná desítky drobností, od nějakých technikálií, přes určení priorit, respektive posloupnosti toho, na co se kdy soustředit, které by asi vedly k lehkému zvýšení efektivity, ale nic zásadního.

Jak se ti spolupracuje s naším portálem Vědavýzkum.cz?

Jednoslovná odpověď by to vyjádřila přesně – stačí říct: výborně! Ale trochu to rozvedu. Z mého pohledu je spolupráce naprosto hladká. Mám několik hypotéz, proč tomu tak je – kromě toho, že je splněný základní předpoklad, a to je, že si nekonkurujeme a že si chceme vzájemně pomáhat. Kdybych to psal do projektu, tak napíšu, že je naším cílem využít synergií obou služeb… Každopádně si myslím, že svou roli hraje i fakt, že jak ResearchJobs.cz, tak Vědavýzkum.cz jsou řádově souměřitelné, denní návštěvnost oba počítáme v unikátních uživatelích na stovky, fanoušky na Facebooku na „něco kolem tisíce a čtvrt“ – že to prostě není nějaké porovnávání desítky versus tisíce. Taky třeba to, že jsme s tím začali skoro stejně, že řešíme podobné věci nebo že nemáme krytí nějakým projektem, kde by tohle byla jedna z několika klíčových aktivit. A našla by se jistě i spousta dalších podobností. A že oba portály jsou pro nás takovou srdcovou záležitostí…

Martine, děkujeme za rozhovor a držíme palce!

Rozhovor za redakci vedl Aleš Vlk

 


 

 

Vita MartinZakladatel portálu ResearchJobs.cz a doktorský student na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně. Portál ResearchJobs.cz byl spuštěn v srpnu 2016 s myšlenkou sjednotit na jednom místě pracovní pozice v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a na akademické půdě. Kromě toho je také organizátorem každoročních Martinských slavností klavíru a je zakládajícím členem iniciativy Stop grantokracii, která si klade za cíl upozorňovat na rizika masivního využívání či zneužívání grantových podpor nejen v oblasti kultury a propagovat drobné mecenášství.

Můžete si také přečíst blogy Martina Víty