facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Jozef Hvorecký

Jozef Hvorecký

Vysokoškolský pedagóg špecializujúci sa na znalostný manažment, e-learning, na používanie výpočtovej techniky vo vzdelávaní a na manažment vysokých škôl. Svoje názory na anti-manažment vysokých škôl zhrnul v knihe Testament vedca (Premedia, 2015). Profesor Vysokej školy manažmentu v Trenčíne (campus Bratislava), Honorary Lecturer of the University of Liverpool, člen iniciatívy Za živé univerzity

Jak lidé vnímají vědu, za co jí považují a jaký význam jí připisují, určuje kultura v nejširším slova smyslu, píší ve společném blogu Jozef Hvorecký a Emil Višňovský. Proč na Slovensku věda stále nenachází pochopení společnosti a není prioritou politiků? Na vině není zdaleka jen nedostatek financí.

5. 8. 2019
Jozef Hvorecký
Array
(
)

Nová iniciativa slovenského spolku Za živé univerzity usiluje o řešení etické krize na slovenských vysokých školách. Jozef Hvorecký proto ve svém blogu zveřejnil výzvu za zřízení institutu ombudsmana pro akademickou etiku, jehož posláním by mělo být vytváření standardů morálního chování na půdě vysokých škol.

1. 6. 2019
Jozef Hvorecký
Array
(
)

Zhruba pred tridsiatimi rokmi, keď sa začala zdôrazňovať kvalita výskumnej práce, objavila sa aj otázka publikačnej činnosti. Kolega vyhlásil, že odteraz musíme publikovať iba v kvalitných časopisoch. Na otázku, ktoré sú to, odpovedal: „Tie, v ktorých publikujem ja!“

20. 8. 2018
Jozef Hvorecký
Array
(
)

Pomaly, ale isto, sa plagiátorstvo stáva v akademickej obci rovnako bežným pojmom ako skúška či seminár. Vysoké školy si zvykajú, že ide o „bežný spôsob publikovania“ v duchu – keď tomu nevieš zabrániť, tak si to vychutnávaj.

5. 8. 2018
Jozef Hvorecký
Array
(
)

Skutečný vědec se od „pseudoakademika“ liší především svou motivací. Josef Hvorecký v novém blogu odhaluje důvody, proč se slovenští akademici neradi vracejí zpět ze zahraničí. Situace v České republice přitom není nepodobná.

18. 7. 2018
Jozef Hvorecký
Array
(
)

Na Univerzitě Komenského si asi nemyslí, že svobody různých subjektů by měly být rovnocenné,“ píše ve svém novém blogu Josef Hvorecký. Namísto komunikace a dialogu nad reformou terciárního vzdělávání vyzvali slovenští akademici zaměstnavatele na souboj.

16. 6. 2018
Jozef Hvorecký
Array
(
)

Slovensko v současné době čelí hluboké politické krizi. V následujícím komentáři Jozef Hvorecký vysvětluje, že nedostatek důvěry se týká i prostředí slovenské vědy a výzkumu. Ve svém článku shrnuje nejzávažnější kauzy, které podle jeho názoru akademická obec na Slovensku v minulém roce zažila.

19. 3. 2018
Jozef Hvorecký
Array
(
)

Studenti vysokých škol se učí, že plagiátorství je jeden z nejvážnějších prohřešků vůči akademické etice. Akademická půda ve skutečnosti ale často trpí nedostatkem sebereflexe a akademici ze svého středu nejsou schopni vyloučit ty, kteří se takových krádeží dopouštějí. Jozef Hvorecký ukazuje, že na Slovensku mohou nejen pokračovat v akademické kariéře, ale také zahájit řízení ke jmenování profesorem.

4. 10. 2017
Jozef Hvorecký
Array
(
)

V roku 2007 malo 38 krajín svojich zástupcov medzi 500 najlepšími univerzitami sveta. V roku 2017 ich počet vzrástol na 45. USA, ktoré vtedy dominovali so 166 univerzitami, stále výrazne vedú, ale už majú iba 135 zástupcov.

12. 9. 2017
Jozef Hvorecký
Array
(
)

Poslední týdny hýbe slovenským výzkumným prostředím aféra okolo netransparentního rozdělování peněz z evropských dotací na výzkum a vývoj. Slovenské univerzity v poslední výzvě nezískaly ani jeden úspěšný projekt. Evropská unie včera zastavila financování ve čtyřech výzvách z Operačného programu Výskum a inovácie.

9. 8. 2017
Jozef Hvorecký
Array
(
)