facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

Babišova vláda ve vědě nic dramatického neudělala, stihla ale zrušit Bělobrádkovu sekci

14. 7. 2018
Babišova vláda ve vědě nic dramatického neudělala, stihla ale zrušit Bělobrádkovu sekci

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše nic dramatického v oblasti vědy neučinila. Začátkem ledna pouze schválila Akční plán rozvoje lidských zdrojů pro výzkum, vývoj a inovace a genderové rovnosti ve výzkumu, vývoji a inovacích v České republice pro léta 2018 a 2020. K tomu navíc zrušila sekci bývalého místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR zatím žádný důležitý legislativní dokument týkající se výzkumu a vývoje neprojednávala, ani příslušné podvýbory neměly nějaká zásadní jednání. Vláda schválila na začátku roku akční plán rozvoje lidských zdrojů pro oblast výzkumu, vývoje a inovací. A hlavně od 1. 1. 2018 zrušila celou sekci bývalého místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka.

„Z personálních změn jsou zajímavé dvě – z pozice předsedy Technologické agentury ČR odešel na Ministerstvo průmyslu a obchodu Petr Očko a generální ředitelkou agentury CzechInvest se stala Silvana Jirotková“, říká v rozhovoru na Rádiu ZET Aleš Vlk.

Mezi zásadní témata, která se v první polovině letošního probírala, patřila stipendia doktorandů na vysokých školách (1, 2, 3), takzvaná Metodika 2017 + (nový způsob hodnocení výzkumných organizací), výzkumné infrastruktury a daňové odpočty na výzkum a vývoj.

„Otázkou je, kdo si vezme vědu jako politické téma, protože to v současné době žádný konkrétní člověk není. A také bude zásadní spolupráce mezi dvěma resorty – Ministerstvem školství a Ministerstvem průmyslu a obchodu“, dodává Aleš Vlk.

 

Pravidelný komentář Aleše Vlka z portálu Vědavýzkum.cz na Rádiu ZET si můžete pustit zde.

Zdroj: Youradio News