Vytisknout tuto stránku

AnnaLisa V. Wilson: V Brně jsem měla možnost učit se od výzkumníků světové úrovně

18. 8. 2019
AnnaLisa V. Wilson: V Brně jsem měla možnost učit se od výzkumníků světové úrovně

AnnaLisa Victoria Wilson, studentka medicína na Meharry Medical College, strávila vloni v létě dva měsíce ve FNUSA-ICRC. Byla součástí výzkumného týmu v rámci programu neurovědy a stárnutí v translační medicíně (TAP) a spolupracovala s členy týmu TAP na výzkumu kmenových buněk.

AnnaLisa 1200Po návratu na svou školu připravila poster pro Světový summit o kmenových buňkách na jedno z témat, jímž se během svého pobytu v centru zabývala. Její poster na summitu, který se konal v Miami na Floridě ve dnech 22. až 25. ledna 2019, zvítězil.

Váš plakát s názvem Ověření modelu axonálního poranění za pomoci elektronové mikroskopie byl na Světovém summitu o kmenových buňkách 2019 zvolen jako vítězný. Mohla byste nám krátce popsat, čím jste se zabývala?

Celý proces byl úžasný. Celý tým TAP, včetně mého kolegy Adama Evanse, mi pomohl nejen úspěšně představit a vyhrát soutěž posterů ve Spojených státech na Světovém summitu o kmenových buňkách 2019, ale také mi pomohl pochopit proces výzkumu kmenových buněk.

Na jakém druhu výzkumu jste se během svého pobytu v Brně podílela?

V Brně jsem byla především proto, abych se naučila, jak vytvářet a udržovat kmenové buňky a jak s nimi dále pracovat. Zajímám se o regeneraci orgánů, takže jsem chtěla získat představu o zdroji materiálu, který se v tomto odvětví pro výzkum aktuálně používá. Podařilo se mi provést několik analýz dat pro pokračující výzkum poškození nervových buněk a pozorování konkrétních vlastností poškození nervových kmenových buněk.

Proč jste se rozhodla pracovat v Brně?

Byla jsem součástí skupiny šesti studentů medicíny z Meharry Medical College, kteří byli vybráni, aby doprovázeli lékaře z kliniky Mayo během jarních prázdnin 2018. Během našeho prvního večera na klinice a uvítací večeře jsem mluvila s Dr. Gedou o svém zájmu o kmenové buňky a výzkumu kmenových buněk a on se mě zeptal, zda bych nechtěla strávit několik měsíců v zámoří u partnera kliniky, kde bych se mohla o tomto tématu naučit více. Byla to úžasná příležitost, kterou jsem si prostě nemohla nechat ujít. Měla jsem možnost získat základní vědomosti v oboru kmenových buněk od výzkumníků světové úrovně.

Jaké jste měla z Brna, lidí či vašich kolegů dojmy?

Brno bylo skvělé. Můj pobyt trval jen osm týdnů, takže šlo spíše o nové zkušenosti, než o reflexi, ale když si teď na všechno vzpomenu, myslím, že to byla opravdu mimořádná zkušenost. Cítila jsem se příjemně, přestože jsem zpočátku o vaší zemi či její historii moc nevěděla. Brno i lidi, které jsem poznala, jsem si skutečně zamilovala. Všichni, se kterými jsem přišla do styku, si na nic nehráli a byli velice erudovaní. Výzkumníci, se kterými jsem se poznala a pracovala, byli ze své práce nadšení, a myslím, že způsob, jakým spolu týmy spolupracovaly a předávaly si zpětnou vazbu, výzkumu jen pomohl. Všichni tak byli v obrazu a věděli, jak se věci u různých týmů vyvíjejí.

Pocházíte ze Spojených států. Co jste tam studovala?

Svůj pregraduální titul mám z oboru psychologie na Santa Clara University. Magisterské studium jsem poté dokončila v oboru veřejné správy na Notre Dame de Namur University.

Proč jste se rozhodla stát se vědkyní?

Vybrala jsem si obor medicína a aktuálně jsem ve třetím ročníku. Rozhodla jsem se, že chci začlenit výzkum do mé budoucí profese a stát se vědkyní v oboru medicíny po zhlédnutí videa z výstupu Dr. Anthonyho Ataly z Wake Forest University na konferenci TED. Ve svém příspěvku hovořil o regeneračních orgánech a úloze kmenových buněk v této oblasti. Mezi třetím a čtvrtým ročníkem jsem dostala úžasnou příležitost účastnit se jednoleté výzkumné spolupráce s Dr. Anthonym Atalou, takže pro mě byl celý tento proces jako ze snu.

Ve zkratce, co Vás na Vaší práci těší nejvíc?

Vzrušující část výzkumu spočívá v tom, že se lze dozvědět spoustu věcí o konkrétních procesech, ale také vidět možné využití probíhajícího výzkumu v medicíně.

Čeho byste se svým výzkumem chtěla v budoucnu dosáhnout?

Velmi ráda bych pracovala v jakémkoli rozsahu na výzkumu zaměřeném na regeneraci orgánů.

Děkujeme za rozhovor!

 

Zdroj: FNUSA-ICRC