facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

František Vejražka z katedry radioelektroniky na Fakultě elektrotechnické ČVUT je renesanční člověk. V 70. letech se v Československu se svou skupinou pokoušel vyvinout přijímač amerického družicového navigačního systému GPS. Informace o GPS byly utajovány, a tak mu přátelé tajně dovezli z USA časopis se základním popisem. Před 13 lety s Václavem Hlaváčem založil tradici Setkání s hudbou.

15. 4. 2023

České vysoké učení technické v Praze

V laboratoři cílí na vývoj nových látek, které zabraňují metastázování nádorů, ve chvílích volna se věnuje rodině, nebo ji můžeme potkat v pražských lesích, kde běhá „orienťák“. Přečtěte si, kdo je Pavla Perlíková a jak se z ní stala úspěšná vědkyně v oblasti medicinální chemie.

12. 4. 2023

Vědavýzkum.cz

Miroslav Lávička se stal 1. března 2023 rektorem Západočeské univerzity v Plzni. Ještě před začátkem jeho funkčního období s ním univerzita, v jejímž čele nově stane, připravila rozhovor. Jakých cílů chce během nadcházejících čtyř let dosáhnout, nač se těší a bez čeho si nedokáže představit den?

11. 4. 2023

Západočeská univerzita v Plzni

Přes 30 let hrál fotbal, během studií i za brněnskou Zbrojovku. Přestože na hřišti býval hrajícím členem fotbalové jedenáctky, na CEITEC VUT je trenérem. Už rok vede novou výzkumnou skupinu Pokročilá multifunkční keramika. V současné době řeší jeho vědecký tým sedm projektů. Ten největší, z evropského programu Horizon Europe, „přinese“ na CEITEC VUT téměř 2 miliony eur.

8. 4. 2023

CEITEC

Materiálový vědec Peter Filip působí už 27 let na Southern Illinois University Carbondale. Přednášel ale například i na University of Cambridge či římské Univerzita La Sapienza nebo vedl doktorandy na americkém MIT. Vědecká cesta rodáka ze středního Slovenska ale začala na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava, s níž neustále spolupracuje.

5. 4. 2023

VŠB-TUO

Na nedozírné následky ruské agrese na Ukrajině upozorňuje Veronika Bílková z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, která se zabývá válečným právem i právy lidskými. Na válkou zasaženou Ukrajinu se dostala jako členka zvláštní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

1. 4. 2023

Univerzita Karlova

Josef Šivic je čerstvý držitel ERC Advanced Grantu 2022. Na CIIRC ČVUT vede výzkumný tým inteligentního strojového vnímání v oblasti umělé inteligence. Evropská výzkumná rada se rozhodla podpořit jeho projekt FRONTIER, který navazuje na jeho dosavadní výzkum a posouvá hranice stávajícího poznání v oblasti inteligentních počítačových systémů schopných učit se v dynamicky se měnícím světě.

31. 3. 2023

ČVUT v Praze

Alquist není jen jméno jedné z hlavních postav ze slavného utopického dramatu R.U.R. Karla Čapka, ve kterém se historicky poprvé objevilo slovo robot, ale i název chatbota z dílny Jana Šedivého a jeho týmu z ČVUT. S ním jsme hovořili nejen o oblastech, ve kterých má jak Alquist a umělá inteligence své místo, ale i například o ochraně osobních informací a humoru v kontextu umělé inteligence.

30. 3. 2023

Vědavýzkum.cz

Svižný krok a bystré oči Františka Pochylého vás snadno zmatou, málokdo by hádal, že v prosinci oslavil osmdesátku. Přesto chodí denně na fakultu, věnuje se výuce i výzkumu a je neustále připraven absorbovat jakoukoliv zajímavou informaci nebo poznatek, na který narazí. Jak se během let proměnila práce odborníků na hydromechaniku? Existují náhody? Předčí počítače logaritmické pravítko?

26. 3. 2023

Vysoké učení technické v Brně

„Pokud se nám podaří naplnit závazky Pařížské dohody a zastavit globální oteplování na úrovni 1,5 – 2 °C, věřím, že naši potomci v druhé polovině tohoto století uvidí pozitivní změny,“ říká pedagog a proděkan Matematicko-fyzikální fakulty UK a moderátor relace o počasí České televize Michal Žák.

25. 3. 2023

Univerzita Karlova