facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Rozhovory

Rozhovory

V Evropě se doktorandi potýkají s mnoha problémy. Trápí je nedostatek peněz, nízká prestiž ve školském systému i vysoké nároky na výkon. Zájmy začínajících výzkumníků hájí polská akademička Ewelina Pabjańczyk-Wlazło, bývalá prezidentka evropské asociace doktorandů Eurodoc a od konce loňského roku předsedkyně polské národní asociace doktorandů.

21. 2. 2018

Universitas

V české vědě existuje i podpora vynikajících mladých vědců. Na otázky Martina Víty z portálu ResearchJobs.cz nejen o programu STARS pro špičkové doktorandy odpovídal Jakub Langhammer, proděkan pro vnější vztahy a informační technologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

19. 2. 2018

ResearchJobs.cz

O novém hodnocení výzkumných organizací, transferu technologií, financování české vědy po roce 2020 i institucionální akreditaci jsme mluvili s rektorem VŠCHT Karlem Melzochem, který školu řídí již druhé funkční období.

7. 2. 2018

Vědavýzkum.cz

Jak funguje transfer poznatků a technologií na univerzitě? Redakce portálu Vědavýzkum.cz mluvila s Hanou Kosovou, ředitelkou Centra pro přenos poznatků a technologií na Univerzitě Karlově, o službách, které centrum nabízí, o úspěchu projektu v programu GAMA i o překážkách, kterým oblast transferu stále čelí.

30. 1. 2018

Vědavýzkum.cz

Bývalého místopředsedu vlády pro vědu, výzkum a inovace a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka jsme požádali o jeho názor na působení dnes již zrušené Sekce pro vědu, výzkum a inovace na Úřadu vlády i restrukturalizaci, kterou provedla nová vláda pod vedením Andreje Babiše.

22. 1. 2018

Vědavýzkum.cz

Úspěšná česká biotechnologická firma Contipro se spojila se špičkovými vědci z Univerzity Pardubice při vývoji unikátních krytů ran na bázi kyseliny hyaluronové. Materiál prochází v současné době navazujícím testováním ve firmě Contipro s cílem definovat konkrétní aplikace pro využití ve farmaceutickém průmyslu.

16. 1. 2018

Univerzita Pardubice

Do čela Univerzity Palackého v Olomouci byl už podruhé zvolen Jaroslav Miller. Redakce portálu Vědavýzkum.cz s ním mluvila o systému doktorského studia, postavení společenských a humanitních věd a budoucnosti vzdělávání.

3. 1. 2018

Vědavýzkum.cz

Technologická agentura ČR (TAČR) intenzivně podporuje spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem ve výzkumu, vývoji a inovacích. Redakce portálu Vědavýzkum.cz mluvila o budoucích plánech TAČR, různých typech finančních nástrojů i aplikovaném výzkumu po roce 2020 s jejím předsedou, Petrem Očkem.

21. 12. 2017

Vědavýzkum.cz

S Michalem Pazourem, manažerem projektu VATES - Věda a technologie pro společnost, jsme mluvili o využití dat pro strategické rozhodování při tvorbě politiky výzkumu a vývoje. Spolu se svými kolegy se snaží propojovat data z různých informačních zdrojů a následně tato data v uživatelsky přívětivé formě vizualizovat.

19. 12. 2017

Vědavýzkum.cz

Rodačka ze Zlína procestovala díky výzkumu celý svět. Zpátky domů ji přilákaly lasery v Dolních Břežanech financované z fondů Evropské unie. Po novém roce o ní bohužel zase přijdeme – přesouvá se do Drážďan, kde bude zakládat a povede vlastní výzkumnou skupinu studující stavy hmoty ve vesmíru. O důvodech, proč tomu tak je, jsme si povídali při udělování Cen TA ČR.

1. 12. 2017

Martin Podařil