facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

MUNI je nově univerzitní ochrannou známkou

6. 9. 2016
MUNI je nově univerzitní ochrannou známkou

Výraz "Muni" je od poloviny srpna výhradně Masarykovy univerzity. Škole se podařilo zapsat Muni jako českou ochrannou známku. Platit bude deset let, pak lze její platnost obnovit. Škola k ochraně přistoupila poté, co se slovo Muni objevilo v názvu soutěže Miss, se kterou univerzita neměla nic společného.

Rok a půl trval boj Masarykovy univerzity o ochrannou známku Muni. "Úřad průmyslového vlastnictví nemohl škole známku zapsat, dokud nebyla vyřešena takzvaná kolizní přihláška. Tu si v roce 2013 podal spolek Asociace studentů a absolventů, který v té době pořádal studentské soutěže o královnu krásy, jednu z nich i pod názvem Miss MUNI Brno," vysvětlila manažerka duševního vlastnictví z CTT Markéta Vlasáková, která má na starosti vedle patentů a užitných vzorů i ochranné známky univerzity. Na první pohled se mohlo zdát, že zmíněná soutěž je volbou královny krásy z řad studentek MU. Ve skutečnosti ale univerzita neměla se akcí nic společného, a proto se rozhodla bránit.

Úřad průmyslového vlastnictví dal škole letos na jaře za pravdu. "Označení Muni získalo v důsledku dlouholetého užívání rozlišovací způsobilost," napsal v rozhodnutí Úřad, který se ztotožnil s argumentem, že by soutěž mohla parazitovat na dobrém jménu MU. Úřad vyjádřil i pochyby o úmyslech asociace, která si o známku požádala několik dní poté, co prokazatelně proběhla mezi ní a univerzitou mailová korespondence, v níž se škola proti názvu soutěže Miss MUNI Brno ohradila.

Volba Miss MUNI Brno se naposledy konala v roce 2014. Asociace, která se o stejnojmennou ochrannou známku ucházela, se k námitkám MU v řízení nevyjádřila, nevyužila ani možnosti podat si proti rozhodnutí úřadu rozklad. "Vyřešením tohoto sporu se letos na jaře odblokovalo řízení o přihlášce Muni a v polovině srpna Úřad známku Masarykově univerzitě zapsal," dodala Vlasáková.

Celkem nyní Masarykova univerzita užívá 39 ochranných známek. Mezi nimi například Rádio R, Ambasadoři MU, CEITEC nebo CCM, která chrání označení České sbírky mikroorganismů MU a je vůbec nejstarší aktuálně platnou známkou MU.

 

zdroj: CTT MU