facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zveřejnění je samo o sobě významným fenoménem pro veškerá práva k nehmotným statkům, která mají tvůrčí povahu. Samotná právní skutečnost zveřejnění je chápana v autorském právu a právech průmyslových odlišně a má také zásadně rozdílný význam. Zatímco právo autorské chrání jedinečný výsledek ztvárnění myšlenky, který je vyjádřen v jakékoli objektivně vnímatelné podobě, předmětem průmyslových práv, zejména práv k výsledkům technické tvůrčí činnosti, je samotná podstata výsledku myšlenkové tvůrčí činnosti.

28. 12. 2016

Karel Čada

V rámci výzkumné a vývojové činnosti je kromě průmyslového práva (především patenty a užitné vzory) důležité také autorské právo. Následující řádky přináší stručné pojednání o autorském díle se zaměřením na dílo vědecké.

18. 12. 2016

Karel Čada

Vědecká pracoviště Univerzity Palackého v Olomouci nyní mohou snížit své náklady na zajištění průmyslově právní ochrany vynálezů o 50 procent. Díky finanční podpoře Agentury pro podnikání a inovace může Univerzita Palackého při přihlašování vynálezů, ochranných známek a užitných nebo průmyslových vzorů ušetřit více než 5 milionů korun.

14. 12. 2016

UPOL

Je až překvapivé, jak rozdílně jsou vlastnické vztahy k výsledkům výzkumné a vývojové činnosti v jednotlivých státech světa upraveny. Uvádíme některé způsoby a systémy těchto právních vztahů, které naznačují, na jakých zásadách jsou vytvářeny.

11. 12. 2016

Karel Čada

Je zřejmé, že otázky související s právem k výsledkům výzkumu a vývoje jsou řešeny v jednotlivých státech různým způsobem. Například změna uskutečněná v této souvislosti již před řadou let prostřednictvím tzv. Bayh-Doleova zákona v USA a hlavně příznivé dopady této změny na výsledky předávání poznatků z výzkumu do praxe jasně naznačily, že jde o otázku zásadní důležitosti.

4. 12. 2016

Karel Čada

Masarykově univerzitě byla zapsána slovní ochranná známka Evropské unie ve znění "CEITEC". Dosud bylo v Evropě chráněno jen logo CEITECu. Zápisu předcházel více než roční boj s majitelem jiné ochranné známky.

3. 12. 2016

CTT MU

Projekt "Turkey in Horizon 2020" vydal úvodní příručku o právu duševního vlastnictví obecně a jeho aplikaci v programu Horizont 2020.

2. 12. 2016

Vědavýzkum.cz

Průmyslové vzory, které vzniknou v rámci pracovněprávního vztahu, se řídí podobnými pravidly jako podnikové vynálezy. Ale v některých aspektech je situace poněkud odlišná.

27. 11. 2016

Karel Čada

V Praze se 14.11. konalo již druhé pokračování akce pod názvem Snídaně s předsedou, jejímž hlavním cílem bylo více představit Úřad průmyslového vlastnictví široké podnikatelské veřejnosti.

23. 11. 2016

Vědavýzkum.cz

Poměrně dost otazníků panuje ohledně odměny za "podnikový" vynález - tj. vynález, který byl podle ustanovení § 9 patentového zákona vytvořen k splnění úkolu z pracovního poměru, z členského nebo jiného obdobného pracovněprávního vztahu k zaměstnavateli. Týká se jak zaměstnanců obchodních korporací, tak i vysokých škol, veřejných výzkumných institucí nebo jiných typů právnických osob. 

19. 11. 2016

Karel Čada