facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Masarykově univerzitě byla zapsána slovní ochranná známka Evropské unie ve znění "CEITEC". Dosud bylo v Evropě chráněno jen logo CEITECu. Zápisu předcházel více než roční boj s majitelem jiné ochranné známky.

3. 12. 2016

CTT MU

Projekt "Turkey in Horizon 2020" vydal úvodní příručku o právu duševního vlastnictví obecně a jeho aplikaci v programu Horizont 2020.

2. 12. 2016

Vědavýzkum.cz

Průmyslové vzory, které vzniknou v rámci pracovněprávního vztahu, se řídí podobnými pravidly jako podnikové vynálezy. Ale v některých aspektech je situace poněkud odlišná.

27. 11. 2016

Karel Čada

V Praze se 14.11. konalo již druhé pokračování akce pod názvem Snídaně s předsedou, jejímž hlavním cílem bylo více představit Úřad průmyslového vlastnictví široké podnikatelské veřejnosti.

23. 11. 2016

Vědavýzkum.cz

Poměrně dost otazníků panuje ohledně odměny za "podnikový" vynález - tj. vynález, který byl podle ustanovení § 9 patentového zákona vytvořen k splnění úkolu z pracovního poměru, z členského nebo jiného obdobného pracovněprávního vztahu k zaměstnavateli. Týká se jak zaměstnanců obchodních korporací, tak i vysokých škol, veřejných výzkumných institucí nebo jiných typů právnických osob. 

19. 11. 2016

Karel Čada

Vysoké školy, veřejné výzkumné instituce a malé a střední podniky mohou v rámci programu INOVACE žádat o podporu na zajištění ochrany průmyslového vlastnictví ve formě patentů, ochranných známek i užitných a průmyslových vzorů.

16. 11. 2016

Vědavýzkum.cz

Samostatnými otázkami u původcovství vynálezu jsou vztahy studentů k vlastní vysoké škole či jinému vzdělávacímu zařízení nebo společníků obchodních společností k vlastní obchodní společnosti. Je zřejmé, že většinou nejde o vztahy pracovněprávní, ale na druhé straně není jasné, o jaké vztahy z pohledu technické tvůrčí činnosti jde, takže v praxi vzbuzují související otázky rozpaky a není zřejmé, jak se mají po právu řešit.

13. 11. 2016

Karel Čada

Významné zvláštnosti jsou spojeny s takzvanými "podnikovými vynálezy", tj. vynálezy, které byly podle ustanovení § 9 patentového zákona vytvořeny ke splnění úkolu z pracovního poměru, z členského nebo jiného obdobného pracovněprávního vztahu k zaměstnavateli. V těchto případech přechází právo na patent za dále uvedených podmínek na zaměstnavatele, není-li smlouvou stanoveno jinak. Zde ale právní úprava v zásadě končí a ponechává řadu důležitých otázek otevřenou. Ukazuje se, že to má nepříznivé praktické dopady, neboť jde o právní úpravu příliš obecné povahy.

5. 11. 2016

Karel Čada

Podvodné dopisy, které se tváří jako výzva k prodloužení ochranné známky už řadu let dostávají soukromé firmy, veřejné instituce i státní úřady po celém světě. Ve skutečnosti se však jedná o podvod, cena za prodloužení ochrany je navíc neúměrně vysoká oproti skutečným poplatkům.

31. 10. 2016

CTT MU

Vynálezecká činnost je poměrně složitou aktivitou a vyžaduje často interakci více osob. Proto může vzniknout otázka, kdo je vlastně skutečným původcem vynálezu a zda jich například může být více a za jakých podmínek.

30. 10. 2016

Karel Čada