Vytisknout tuto stránku

Cena Milady Paulové

27. 8. 2017
Cena Milady Paulové

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Národním kontaktním centrem – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. vyhlašuje 9. ročník soutěže o Cenu Milady Paulové pro vědkyni za celoživotní přínos vědě. Cena Milady Paulové za rok 2017 bude udělena v oblasti klinické medicíny.

Prostřednictvím Ceny, která nese jméno historičky, jež jako první žena získala právo přednášet na české univerzitě (1925) a stala se také první profesorkou na našem území (1939), MŠMT oceňuje vědeckou práci významných českých badatelek a nabízí inspiraci začínajícím vědkyním a studujícím, které vědeckou dráhu zvažují.

Oblast klinické medicíny byla pro rok 2017 navržena z mnoha důvodů. Letošní Cena Milady Paulové si klade za cíl ocenit a poukázat na práci badatelek v oblasti klinické medicíny, která má hluboký význam a dopad na zdraví jednotlivců a celé naší společnosti a současně je spojena s přímým kontaktem s pacienty.

Letos tomu bude navíc přesně 120 let, kdy česká lékařská fakulta umožnila navštěvovat přednášky své budoucí první absolventce Anně Hozákové (1875-1940) a následně ji před 115 lety udělila titul.[1] V tomto roce se také dovrší 70. výročí, kdy pražská rodačka Gerta Cori (1896-1957) jako první žena vůbec získala Nobelovu cenu za lékařství.

Více informací na webu MŠMT.

 

Autor: MŠMT