facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Česko-bavorská vysokoškolská agentura podpoří studenty i akademiky

23. 1. 2019
Česko-bavorská vysokoškolská agentura podpoří studenty i akademiky

Česká republika dlouhodobě rozvíjí spolupráci s Bavorskem v oblasti výzkumu, vývoje a vysokoškolského vzdělávání. Pro zájemce připravuje Česko-bavorská vysokoškolská agentura nejrůznější typy grantů a stipendií, které podpoří vědeckou činnost či mobilitu studentů a akademiků.

Česko-bavorská vysokoškolská agentura (Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur, BTHA) je projekt zahájený v roce 2016 na základě rozvojové zprávy pro česko-bavorské příhraničí z prostředků Ministerstva financí, regionálního rozvoje a vlasti Svobodného státu Bavorsko. Koncipovaný je do roku 2020.

Česko-bavorská vysokoškolská agentura nabízí v současnosti tyto stipendijní programy:

  • stipendia na letní školy a kurzy němčiny na vysokých školách v Bavorsku,
  • stipendia na studijní pobyty v ČR,
  • stipendia na letní školy v ČR,
  • stipendia na stáže v ČR.

Podrobné informace ke stipendijním programům jsou k dispozici zde.

BTHABTHA dále nabízí také nejrůznější grantové programy. Česko-bavorské akademické projekty v roce 2019 (Bayerisch-tschechische akademische Projekte 2019) představují program podpory česko-bavorských akademických projektů, jako jsou například konference, workshopy, letní školy, exkurze nebo příprava projektů (žádost podává bavorská vysoká škola). Dále program Příspěvky na mobilitu z a do ČR v roce 2019 (Mobilitätsbeihilfen Tschechien 2019) nabízí příspěvky na studijní, přednáškové a vědecké pobyty v Bavorsku, respektive v České republice. 

Kromě výše zmíněných příležitostí také společná výzva GAČR-DFG Cooperation: Possibility for Joint German-Czech Research Projects podpoří česko-německé výzkumné projekty v letech 2020 – 2022.

V Praze se také uskuteční 5. února 2019  Czech-German Day of Applied Science, který pořádá vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) ve spolupráci s Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo v Praze. Dne 20. března 2019 dále proběhne panelová diskuze Sprechen wir über Europa!, která se bude konat na Ostbayerische Technische Hochschule ve městě Weiden. Panelové diskuze se zúčastní bývalý ministr kultury České republiky Daniel Herman a bývalý ministr financí Spolkové republiky Německo Theo Waigel.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: MŠMT, BTHA