Michal Smetana bude ve svém projektu zkoumat stabilitu vojenských aliancí, jeho výzkum zmínila ERC i ve své tiskové zprávě. O jeho výzkumu si můžete přečíst zde. Paulo Paioti bude zase rozvíjet syntézu molekul pro objevování nových léků. O jeho výzkumu si můžete přečíst tento článek. Výsledkovou listinu udělených grantů si můžete prohlédnout zde.
Letos Česko získalo méně ERC Starting grantů, než v posledních letech. V roce 2023 získalo tři granty (uvádíme vždy čísla z regulérní soutěže, někdy pak byly přiznány finance ještě dalším projektům ze zásobníku rezervních projektů), v roce 2022 taktéž, v roce 2021 získalo v řádné soutěži dokonce čtyři ERC Starting granty.
Celkově bylo rozděleno takřka 780 milionů eur, jde o velký nárůst oproti loňskému roku, kdy bylo rozděleno 628 milionů eur. ERC Starting granty mají pomoci vědcům na začátku kariéry zahájit vlastní projekty, vytvořit své týmy a rozvíjet své nejslibnější nápady. Iliana Ivanova, komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež, k tomu uvedla: „Evropská komise je hrdá na to, že v rámci našeho programu Horizont Evropa podporuje zvědavost a vášeň našich talentů na počátku kariéry. Noví vítězové Starting Grants ERC si kladou za cíl prohloubit naše porozumění světu. Jejich kreativita je klíčová pro nalezení řešení některých z nejpalčivějších společenských výzev. Jsem ráda, že v tomto výběru vidím jeden z nejvyšších podílů žen mezi oceněnými, což je trend, který bych chtěla, aby pokračoval. Gratuluji všem!“
Prezidentka Evropské rady pro výzkum Maria Leptin zase vyjádřila potěšení, že ERC granty mohly putovat i výzkumníkům ve Velké Británii: „Podpora výzkumníků na začátku jejich kariéry je jádrem poslání ERC. Zejména mě těší, že můžeme znovu přivítat britské výzkumníky zpět v ERC. V uplynulých letech nám velmi chyběli. S padesáti udělenými granty výzkumníkům sídlícím ve Velké Británii je tento příliv dobrý pro celou výzkumnou komunitu.“
Nové granty ERC budou podporovat špičkový výzkum v širokém spektru oborů, od věd o životě a fyzikálních věd, až po sociální vědy a humanitní obory. Financování je součástí programu Horizont Evropa.
Fakta a čísla
Úspěšní kandidáti působí na univerzitách a ve výzkumných centrech ve 24 členských státech EU a přidružených zemích. Nejvíce projektů získaly tyto země: Německo (98 grantů), Nizozemsko (51), Velká Británie (50) a Francie (49). Výzkumníci pocházejí z Evropy i mimo ni, zastoupeno je 51 národností, zejména Němců (94 výzkumníků), Italů (61), Francouzů (44) a Španělů (36).
Soutěže se zúčastnilo 3 474 návrhů, které byly hodnoceny panelem mezinárodně uznávaných výzkumníků. Celkově bylo pro financování vybráno 14,2 % návrhů.
44 % těchto Starting grantů bylo uděleno výzkumnicím, ve srovnání s 43 % v roce 2023 a 39 % v roce 2022. Výzvy k podání ERC Starting grantů evidují od roku 2007 téměř 62 000 podání. Během této doby se počet návrhů podaných ženami zvýšil z přibližně 30 % na přibližně 40 %.
Výzkumníci ucházející se o ERC Starting Grants mohou získat až 1,5 milionu eur na období pěti let. K této částce mohou získat ještě další dodatečné prostředky na pokrytí nákladů spojených s přesunem ze země mimo EU nebo přidružené země, nákupem velkých zařízení, přístupem k velkým zařízením nebo s velkými experimentálními a terénními náklady.
Odhaduje se, že tyto granty vytvoří 3 160 pracovních míst v týmech nových držitelů grantů.
O ERC
ERC, založená Evropskou unií v roce 2007, je přední evropskou grantovou organizací pro financování excelentního hraničního výzkumu. Financuje kreativní výzkumníky jakékoliv národnosti a věku, aby realizovali projekty po celé Evropě. ERC nabízí čtyři základní grantová schémata: Starting Grants, Consolidator Grants, Advanced Grants a Synergy Grants. Prostřednictvím dodatečného schématu Proof of Concept Grant pomáhá ERC držitelům grantů překlenout mezeru mezi jejich průkopnickým výzkumem a počátečními fázemi jeho komercializace. ERC vede nezávislý řídicí orgán, Vědecká rada. Od listopadu 2021 je prezidentkou ERC Maria Leptin. Celkový rozpočet ERC v letech 2021 až 2027 přesahuje 16 miliard eur v rámci programu Horizont Evropa, pod vedením evropské komisařky pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Iliany Ivanovové. Ve Vědecké radě působí i česká vědkyně Alice Valkárová, s níž jsme na jaře přinesli rozhovor Věci, které hýbou světem, nebyly na zakázku.
Autor: Vladislava Vojtíšková (Vědavýzkum.cz)
Zdroj: ERC