facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

FameLab 2023: Popularizace vědy ve třech minutách

27. 4. 2023
FameLab 2023: Popularizace vědy ve třech minutách

Chcete se stát hvězdou vědeckého nebe a zazářit na jedné z nejstarších mezinárodních vědeckých soutěží? Pak je soutěž FameLab právě pro Vás! Projekt FameLab byl zahájen v roce 2004 a brzy si získal celosvětovou popularitu. V České republice se letos koná 13. ročník. Přihlášky se podávají do 31. května 2023.

FameLab je stand-upová vědecká soutěž. Má kořeny v Anglii a jejím cílem bylo již od prvního ročníku v roce 2004 hledat nové talenty v oblasti popularizace vědy pro každoroční vědecký festival pořádaný organizací Cheltenham Festivals. Po prvotním úspěchu v Anglii se FameLab rozšířil do mnoha zemí světa – od Hong Kongu přes Jižní Afriku až po Českou republiku.

Do České republiky soutěž přivezla v roce 2011 organizace British Council a soutěž se stala velice populární. Hned první rok zapojení České republiky do soutěže vyhrál mezinárodní finálové kolo, konkrétně cenu diváků, zástupce České republiky Michal Babič.

Pro vědecké pracovníky po celém světě je stále důležitější umět vědu zpřístupnit veřejnosti, a to pokud možno zábavnou formou. Díky soutěži FameLab získávají mladí vědci důležité dovednosti, jak atraktivním způsobem přiblížit svoji práci nevědecké veřejnosti. Popularizace vědy jednak boří tradiční vnímání vědce jako podivína v bílém plášti, který se věnuje nesrozumitelným věcem, a jednak odůvodňuje financování vědy z veřejných prostředků.

Pokud se domníváte, že dokážete vysvětlit matematické, přírodovědné nebo technické téma během tří minut pouze s pomůckami, které si budete schopni sami přinést, FameLab je pro Vás ta pravá soutěž. Porota posuzuje, zda je vystoupení vědecky správné, srozumitelné laické veřejnosti, a pokud možno i zábavné.

Jak bude soutěž probíhat?

Zasláním videa na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do 31. 5. 2023 vstupuje přihlášený/á do předkola, kde odborná porota na základě kritérií (obsah, srozumitelnost a charisma) vybere 10 nejlepších.

Ve videu mají soutěžící maximálně 3 minuty, aby udělali na porotce dojem. Jsou povoleny minimální rekvizity, prezentace v PowerPointu povoleny nejsou. Tříminutová přednáška bude muset být v češtině, slovenštině nebo angličtině.

Finalisté poté projdou tréninkovým víkendem MasterClass, po kterém připraví další tříminutovou prezentaci pro národní finále, které proběhne 26. září 2023. Vítěz/ka poté postupuje mezi nejlepší ze všech zúčastněných zemí.

Podmínky pro účast v soutěži:

  • soutěžícím musí být minimálně 21 let,
  • musí studovat nebo pracovat v oblasti přírodních či technických věd, medicíny, matematiky nebo humanitních oborů.

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. je Vám k dispozici pro jakékoliv dotazy.

Zaujala Vás tato příležitost? Zjistěte o soutěži více.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (MK)

Zdroj: Univerzita Karlova