Vytisknout tuto stránku

Jediný ERC Consolidator Grant pro Česko

29. 11. 2018
Jediný ERC Consolidator Grant pro Česko

Evropská výzkumná rada (ERC) zveřejnila výsledky prestižních Consolidator Grants. Z Česka uspěl v soutěži jediný vědec, Michal Frankl z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd. Na studium uprchlíků ve středoevropském prostoru získá téměř dva miliony eur.

Po vyhlášení výsledků letošních Starting Grants se zdálo, že úspěšnost českých vědců v získávání grantů Evropské výzkumné rady se začíná konečně postupně zlepšovat. Uspělo v nich totiž hned pět mladých výzkumníků z českých institucí. Výsledky aktuální soutěže o ERC Consolidator Grants 2018, které jsou určeny vědcům po 7 až 12 letech od získání titulu Ph.D., tomu ale nenasvědčují. Do České republiky poputuje jediný grant, se kterým uspěl Michal Frankl z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd. Loni přitom uspěly hned tři české projekty.

Historie uprchlíků ve středoevropském prostoru

Během následujících pěti let povede Frankl mezinárodní tým složený z historiků srovnávajících, jakým způsobem byli v Polsku, Československu, Rakousku, Maďarsku a Jugoslávii (a jejich následnických státech) definováni a diskutováni, tříděni a přijímáni uprchlíci.

Jeho komparativní projekt obsáhne celé dvacáté století: od první světové války a vytváření národních států, přes uprchlíky konce 30. let a období holocaustu, až po éru studené války a postkomunistická 90. léta. Umožní tak sledovat přístup k uprchlíkům po delší období a ve velkém regionu poznamenaném kromě jiného národnostními konflikty a etnickými čistkami, válkou a okupací, stejně jako obdobím státního socialismu. Aktuální rozhovor s Michalem Franklem v Lidových novinách si můžete přečíst zde.

Uspěli i další Češi v zahraničí

V letošní výzvě se sešlo celkem 2389 návrhů projektů a uspělo 291 z nich. Úspěšnost v soutěži tedy činila přibližně 12 %. Nejvíce, 130 projektů, bylo podpořeno v kategorii Physical Sciences and Engineering, 84 projektů uspělo v kategorii Life Sciences a 77 projektů, včetně Franklova, v kategorii Social Sciences and Humanities.

Jako již tradičně, nejvíce projektů, dohromady 55, získali vědci s afiliací k britským výzkumným institucím. Až se značným odstupem následuje Německo (38) a Francie (32). Z našich sousedů má mezi úspěšnými vědci své zástupce již jen Rakousko, konkrétně 9. Slovenští a polští vědci tentokrát nezískali žádný projekt. Celkovou statistiku naleznete zde. Celkem bylo ve výzvě rozděleno 573 milionů eur vědcům ze 40 zemí.

Podíváme-li se na přehled národností oceněných výzkumníků, uvidíme u položky CZ číslovku tři. Ve výzvě uspěli totiž dva další Češi, trvale žijící v zahraničí. Alena Rettová působí na School of Oriental and African Studies v rámci University of London a Martin Jinek, molekulární biolog, na University of Zurich ve Švýcarsku.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: ERC