facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Kanada nabízí vědecké granty v Česku

26. 12. 2019
Kanada nabízí vědecké granty v Česku

Mezinárodní spolupráce je jedním z důležitých aspektů posilování vlastní konkurenceschopnosti. Byť jsou pro většinu českých společností logickým partnerem subjekty ze zemí Evropské unie, zajímavé příležitosti nabízí i Kanada, desátá největší ekonomika světa, s velmi vyspělým a rozvinutým systémem podpory výzkumu a vývoje.

canada

V současnosti mají dvě kanadské provincie, Alberta a Québec, vytvořené programy, které umožňují spolupráci s českými společnostmi a výzkumnými subjekty – několik výzev je přitom aktuálně otevřených či budou pravděpodobně otevřeny v první polovině roku 2020.

Alberta, nejbohatší kanadská provincie, se soustředí na témata jako energetika, biotechnologie a zemědělství, umělá inteligence, life sciences a zdravotnictví, nicméně projekty financované Albertou nejsou většinou sektorově omezeny. Do 17. ledna 2020 je na české straně otevřená VII. výzva programu Aplikace OP PIK, která umožňuje spolupráci s Albertou v rámci mezinárodního programu IraSME (zde), přičemž Alberta má zajištěné své vlastní financování. Pokud tedy máte partnery v Albertě, jde o ideální příležitost získat podporu pro zvýšení inovační výkonnosti. Druhou možností je spolupráce v rámci programu DELTA Technologické agentury ČR. Alberta je jedním z partnerů tohoto programu, v průběhu roku 2020 lze očekávat vypsání nové výzvy k podávání projektů na podporu aplikovaného výzkumu.

Druhou provincií, která díky svým vazbám na Evropu a silné podpoře výzkumu a vývoje disponuje programy umožňujícími spolupráci s Českem, je frankofonní Québec. I tato provincie je partnerem v rámci zmíněného programu DELTA, do kterého by mělo být možné se hlásit s projekty zaměřenými na letectví. Dalším programem je ERA-NET (zde) s několika aktuálními výzvami vyhlášenými Technologickou agenturou ČR. K výzvě ERA-MIN (do 12. března 2020) pro neenergetické a nezemědělské suroviny je možné nalézt bližší informace také na stránkách českého velvyslanectví v Ottawě. Další otevřené výzvy pro Québec v rámci ERA-NET se zaměřují na Machine Learning AI (program CHIST-ERA, do 14. února 2020) a EuroNanoMed (do 21. ledna 2020) zaměřený na nanomedicínu.

Pro společnosti v oblasti vesmírných technologií je také důležité, že Kanada je partnerskou zemí Evropské vesmírné agentury (ESA) a její programy podporuje i finančně.

Za určitých okolností je pak možné najít pro projekty s kanadskými partnery další zdroje financování, například program Eureka, který je na české straně řízen MŠMT a na kanadské straně National Research Council of Canada. V některých případech jsou také kanadské výzkumné instituty partnery v rámci projektů Horizon 2020, ty jsou ale vždy financovány v Kanadě na federální úrovni.

V případě zájmu o spolupráci s Kanadou či vyhledání partnerů je možné kontaktovat Generální konzulát ČR v Torontu (pro Albertu) či Velvyslanectví ČR v Ottawě (pro Québec), stejně jako je možné se v případě zájmu o pomoc při hledání správných protějšků obrátit na kancelář CzechTrade v Calgary (Alberta) či kancelář CzechInvest v Torontu.

 

Autor: David Müller, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Torontu

Článek vyšel na webu www.export.cz.