facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Milionový grant má zlepšit onkologickou péči v Česku

23. 7. 2020
Milionový grant má zlepšit onkologickou péči v Česku

Farmaceutická společnost MSD vypsala grant pro české vědce v oblasti zdravotní politiky. Účelem je zlepšit onkologickou péči a přístup k inovativní léčbě v České republice. Výzkumníky podpoří více než milionem korun.

MSD

„Účelem grantu ve výši až 50 000 dolarů, který společnost MSD vypsala, je podpora výzkumu, jenž by ukázal, jak zlepšit přístup k moderní inovativní léčbě u onkologických onemocnění. Letos poprvé na něj mohou dosáhnout i výzkumníci z České republiky,“ vysvětluje Radka Lang ze společnosti MSD.

Nezávislý výzkum by se měl věnovat analýze národních právních norem a zvyklostí týkajících se veřejného zdraví, efektivity využívání finančních prostředků určených na léčbu rakoviny, hodnocení inovací v onkologické léčbě a toho, zda je jejich potenciál plně využit, vyhodnocení společenského přínosu léčby rakoviny či dopadů koronavirové krize na onkologické pacienty.

Výsledkem výzkumu pak bude plán, jak situaci v tuzemsku zlepšit. Podobné granty společnost MSD v minulosti podpořila v Brazílii, Německu, Izraeli, Velké Británii, Španělsku, Itálii, Polsku, Koreji a Japonsku.

Ročně v České republice lékaři diagnostikují onkologické onemocnění přibližně u 85 000 lidí, cca 25 000 jich rakovině podlehne. S onkologickou diagnózou v tuzemsku žije téměř 600 000 pacientů. Do roku 2030 se dle odhadů stanou onkologická onemocnění hlavní příčinou úmrtí v Evropě. Podle mezinárodního srovnání IQVIA z roku 2019 čekají čeští pacienti na nové léky až 895 dní od jejich registrace Evropskou lékovou agenturou. Evropský průměr je přitom zhruba poloviční.

Jak o grant zažádat

Žádost o grant může podat jakákoliv nezisková organizace splňující odborné a etické požadavky zadavatele (univerzity a výzkumné instituce), a to do 14. srpna 2020. Více o podmínkách grantu najdou zájemci zde nebo na vyžádání prostřednictvím e-mailu zaslaného na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Výsledky řízení společnost oznámí 23. října, grant vyplatí vybraným subjektům 1. listopadu letošního roku.

 

Zdroj: MSD

redakčně upraveno