facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Nové Fulbright stipendium pro komunikaci vědy

22. 11. 2021
Nové Fulbright stipendium pro komunikaci vědy

Fulbrightova komise vyhlásila nové stipendium pro komunikaci ve vědě‎, které vědcům i novinářům umožní tří až pětiměsíční pobyt v USA. „Věříme, že stipendium poskytne českým vědcům i novinářům možnost učit se od zkušených amerických kolegů a získat inspiraci i poznatky, které pak přinesou zpět do českého prostředí,“‎ říká Hana Ripková.

„Koronavirová ‎pandemie plně odhalila důležitost komunikace vědy – dobrá komunikace výzkumných pracovníků, kterou následně překládají kvalifikovaní novináři specializující se na vědeckou problematiku, poskytuje široké veřejnosti relevantní odpovědi a motivaci, navíc má sílu ovlivňovat i politická rozhodnutí,“‎ říká ředitelka české Fulbrightovy komise Hana Ripková.„Vzhledem k tomu, že na českých vysokých školách chybí kurzy, které by dokázaly poskytnout správné nástroje pro efektivní komunikaci vědy, nabízí se učit se od amerických univerzit a  institucí, kde má komunikace vědy výrazně větší tradici, proto nově nabízíme stipendium specificky zaměřené na komunikaci ve vědě,“‎ dodává.

Nové stipendium je určené pro novináře a novinářky zaměřující se na vědu i pro vědecké pracovníky a pracovnice, kteří se chtějí naučit, jak lépe informovat veřejnost o výsledcích svého výzkumu. „Věříme, že stipendium umožní českým vědcům i novinářům učit se od zkušených amerických kolegů a získat inspiraci i poznatky, které pak přinesou zpět do českého prostředí,“‎ dodává Hana Ripková.

„Stipendium podpoří tří až pětiměsíční pobyty českých vědců a novinářů v USA, aby tam prováděli výzkum a dále se vzdělávali v oboru Science Communication. Podobně jako u dalších Fulbright stipendií je možné odcestovat i s rodinou,“‎ uvádí koordinátorka programu Andrea Semancová. Uzávěrka přihlášek je 1. února 2022. Pro získání grantu je rozhodující kvalita předloženého projektu, publikační a další odborné aktivity žadatele v oblasti vědecké komunikace. Přihlíží se rovněž k obsahu doporučujících dopisů. „Všem žadatelům výrazně doporučujeme předem s námi konzultovat další detaily programu, včetně zvacího dopisu z amerického pracoviště, který musí být součástí přihlášky,“‎ radí Semancová, kterou můžete kontaktovat na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Více informací a kompletní podmínky naleznete na webu Fulbrightovy komise. FULBRIGHT LOGO czech grayAutor: Vědavýzkum.cz (PH)