facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Startuje 12. ročník stipendijního programu Scholarship nadace Bakala Foundation

21. 11. 2020
Startuje 12. ročník stipendijního programu Scholarship nadace Bakala Foundation

Nadace Bakala Foundation již podvanácté otevírá podávání přihlášek na stipendia pro studium v zahraničí. Přihlašování se spustilo již 16. listopadu 2020, tedy o dva měsíce dříve, než jak tomu byl v minulých letech.

Bakala Foundation Scholarship foto

Tým nadace Bakala Foundation chce možností dřívějšího podávání přihlášek na stipendia pomoci uchazečům při jejich rozhodování o nástupu na zahraniční univerzitu, které je třeba učinit v mnoha případech už na jaře.

Rozhodování o tom, jakou univerzitu zvolit, nebudou mít letošní uchazeči úplně jednoduché s ohledem na měnící se situaci a protipandemická opatření v jednotlivých zemích. „Pandemie zasáhla do všech našich každodenních činností a je pro nás velkou výzvou. Je ale dobré se na ni dívat i jako na neobyčejnou příležitost změnit svět k lepšímu. Nenechte se udolat složitostmi dnešní situace a dělejte dál to, co vás v životě naplňuje,“ vzkazují stipendistům a absolventům programu Scholarship zakladatelé nadace Bakala Foundation v České republice Michaela a Zdeněk Bakalovi.

Dalším faktorem, který zřejmě ovlivní výběr zahraniční univerzity, je také brexit. V jeho důsledku od podzimu 2021 vzroste školné na britských univerzitách dvou až pětinásobně a přibydou i další výdaje, jako je například zdravotní pojištění či víza. „Aktuálně vidíme velkou snahu britských univerzit si studenty z EU i Česka udržet. Univerzity zvažují všechny možnosti stipendií a podpory, aby odlivu talentovaných uchazečů zabránily,“ říká Katarína Svitková, manažerka programu Scholarship. „Na druhou stranu je brexit velkou příležitostí pro špičkové evropské a světové univerzity, které nyní využívají možnosti oslovit talentované studenty, jež by v minulosti mířili do Británie. Zájemcům o zahraniční studium se proto otevírají nové atraktivní možnosti.“

Díky programu Scholarship již vystudovalo nebo studuje na prestižních zahraničních univerzitách 171 českých studentů a studentek. Přihlášky do nového ročníku budou otevřeny do 18. ledna 2021. Nejlepší uchazeči budou pozváni k osobním pohovorům s odbornou komisí v květnu a následně budou vyhlášeny konečné výsledky výběrového řízení. Vybraní uchazeči získají od nadace Bakala Foundation finanční podporu, která za předpokladu dobrých studijních výsledků pokryje celou dobu jejich bakalářského či magisterského studia.

Podrobnější informace o programu Scholarship najdete zde.

Zdroj: Nadace Bakala Foundation

redakčně upraveno