facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Výzvy ERC v Horizontu Evropa

15. 3. 2021
Výzvy ERC v Horizontu Evropa

Na začátku letošního roku začal fungovat evropský sedmiletý rámcový program Horizont Evropa. Jak to letos bude s prestižními granty Evropské výzkumné rady (ERC)?

Evropská rada pro výzkum (ERC) uvolní v roce 2021 1,9 miliardy eur, aby zhruba tisícovka špičkových vědců mohla pokračovat ve svém výzkumu. Většina finančních prostředků (66 %), je určená pro vědecké pracovníky v rané a střední fázi kariéry. Financování rovněž podpoří pracovní místa pro přibližně 6860 postdoktorandů, doktorandů a dalších výzkumných pracovníků.

 

 

Komisařka Mariya Gabriel k pracovnímu programu ERC uvedla: „Přijetím pracovního programu Evropské rady pro výzkum jsem velice potěšena. Jde o důležitý krok, který připravuje půdu pro zahájení výzev podporujících špičkové výzkumné pracovníky a jejich týmy při riskantních projektech v různých fázích jejich kariéry. První výzva podpoří mladé výzkumné pracovníky z celé Evropy, kteří začínají s vlastním nezávislým výzkumným týmem nebo program. Tito výzkumníci jsou budoucností evropského výzkumu.“

Pracovní program pro rok 2021 zavádí některé novinky. Jde například o rozhovory, které jsou nyní součástí také pro žadatele o Advanced Grant, přibydou také dva hodnotící panely. Vzhledem k přechodu z Horizontu 2020 a Horizont Evropa se letošní kalendář výzev oproti minulým letům posunul

Kalendář výzev pro rok 2021

Starting granty jsou otevřeny od 25. února 2021, původně bylo ukončení podávání přihlášek do výzvy plánováno na 24. března 2021, lhůta ale nakonec byla prodloužena do 8. dubna 2021. Výzva pro Consolidator granty je zahájena od 11. března 2021, Advanced granty je pak možné žádat od 20. května 2021. Další informace k výzvám, jako je například alokace či deadline pro podávání návrhů, najdete v přehledné tabulce níže.

ERC harmonogram
Co se týká Synergy grantů a grantů Proof of Concept, vědecká rada ERC očekává, že bude ještě v létě schopna odstartovat první Synergy Grant výzvu v rámci programu Horizont Evropa, přičemž financování bude poskytnuto v rámci dalšího pracovního programu. Podobně se očekává, že bude ve druhé polovině otevřena výzva o granty Proof of Concept.

Veškeré důležité informace najdete na stránkách ERC.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroj: ERC


V minulém roce se čtyřem českým výzkumníkům podařilo získat prestižní ERC Consolidator grant. Se třemi z nich jsme nedávno na našem webu publikovali zajímavé rozhovory - a to s Davidem Kosařem, Robertem Váchou a Davidem Zbíralem.