facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Příjemné léto s portálem Vědavýzkum.cz

27. 6. 2019
Příjemné léto s portálem Vědavýzkum.cz

Letní prázdninové měsíce jsou za dveřmi, a tak bychom se s vámi ještě před nimi rádi podělili o aktuální informace a bilancovali uplynulou polovinu roku.

Velmi nás těší, že i nadále obliba a návštěvnost našeho portálu Vědavýzkum.cz stoupá. Průměrná denní návštěvnost v první polovině roku činila 795 návštěv a za měsíc květen jsme zaznamenali bezmála 25 tisíc čtenářů. Postupně roste i počet stálých odběratelů našeho newsletteru. Aktivní jsme i na sociálních sítích – na Facebooku nás sleduje více než 1800 lidí, na Twitteru jen o několik méně.

Mezi nejoblíbenější rubriky stále patří Blogy a rozhovory, kde s větší či menší mírou pravidelnosti přispívá již 26 osobností z oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Nejrůznější příležitostná vyjádření k aktuálnímu dění publikujeme také v rubrice Názory a komentáře.

V první polovině roku se nejen na portále řešilo hned několik poměrně zásadních témat. Na domácí půdě pokračuje diskuse o Metodice hodnocení výzkumných organizací 2017+, zejména v kontextu hodnocení v modulech 3-5 pro vysoké školy – vyjadřovali se k němu mimo jiné Daniel Münich, Michael Šebek či Jiří Chýla. Analytický vhled poskytli také Radim Hladík nebo Michal Petr.

Výrazným počinem bylo hned na počátku roku představení Inovační strategie ČR, ambiciózního vládního plánu, jak dostat Česko mezi inovační lídry Evropy (psali jsme zde a zde). Na portále toto téma rozebírali například Lukáš Kačena, Miroslav Janeček, Daniel Münich nebo Michal Pazour. Dočtete se o něm více také v rozhovorech s místopředsedou RVVI Karlem Havlíčkem a místopředsedou Akademie věd ČR Zdeňkem Havlasem.

Zajímaly vás také některé právní novinky, například novela upravující daňové odpočty, další soudní rozhodnutí v této oblasti nebo nová právní úprava pracovní doby akademických pracovníků, která se diskutovala i na březnové konferenci v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Začátkem května vládou prošla novela zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků. Osud tohoto zákona v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR pro vás budeme monitorovat.

Výzkumná politika zažila i zajímavé personální změny. Do čela resortu průmyslu a obchodu se postavil první místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček a jeho náměstky se stali Jan Dejl a Silvana Jirotková. Na začátku června bylo zvoleno nové předsednictvo České konference rektorů a jejím šéfem rektor ČZU Petr Sklenička, který vystřídal Tomáše Zimu. Ve funkci rektora Masarykovy univerzity končí Mikuláš Bek a od září jej nahradí neurolog Martin Bareš.

V zahraniční rubrice vám přinášíme aktuální informace o dění na úrovni Evropské unie - například vyjednávání o podobě budoucího rámcového programu Horizon Europe nebo o tom, jak mezinárodní výzkum ovlivní blížící se Brexit. Snažíme se ale vybírat i zajímavosti z ostatních částí světa. Oblíbená jsou nejrůznější srovnání a žebříčky vysokých škol – ten poslední nedávno vydala společnost Quacqurelli Symonds.

V průběhu letních měsíců plánujeme publikovat alespoň tři nové zprávy denně a každé úterý vám budeme zasílat výběr toho nejzajímavějšího ve formě newsletteru, aby vám ani na dovolené neutekla žádná důležitá informace.

Ve čtvrtek 26. září vás zveme na druhý ročník konference Veřejná politika v oblasti výzkumu, vývoje a inovací, který se tentokrát uskuteční v CERGE-EI a my budeme u toho. Hlavním tématem je Inovační strategie ČR 2019-2030 z různých úhlů pohledu. Registrace je zatím stále otevřena.

Nadále budeme popularizovat problematiku vědy a výzkumu také v ostatních médiích. Na portále YOURADIO TALK máme jednou za týden pravidelný vstup v pořadu Týden ve vědě. V letošním roce k němu přibyly také speciální rozhovory se zajímavými hosty, mezi nimi již byli například redaktor Lidových novin Martin Rychlík, expert na umělou inteligenci Jan Šedivý, ředitel Technologické agentury Martin Bunček nebo prorektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková. K poslechu pořadů YOURADIO TALK můžete použít novou aplikaci pro chytré telefony a tablety.

Děkujeme nejen všem věrným čtenářům, ale i všem blogerům a těm, kteří nám zasílají své názory na různá témata v české vědě. Současně vyzýváme i ostatní, kteří by se chtěli do diskuse zapojit, aby nám napsali na redakční e-mail. Děkujeme také institucím zásobujícím nás tiskovými zprávami, z nichž se snažíme vybírat pro naše čtenáře ty nejzajímavější.

V neposlední řadě děkujeme také všem partnerům a spolupracujícím institucím, bez kterých by pokrytí provozu portálu nebylo možné.

 

Za celou redakci vám přejeme příjemné léto.

 

vedavyzkum logo