facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Vědavýzkum.cz slaví třetí narozeniny

1. 9. 2019
Vědavýzkum.cz slaví třetí narozeniny

Je za námi již třetí a věříme, že také úspěšný rok fungování portálu Vědavýzkum.cz. O tom, že ani během letních prázdnin zájem o informace z české vědy neklesá, svědčí rekordní červencová návštěvnost portálu, která přesáhla 26 tisíc čtenářů. Děkujeme všem za přízeň.

champagne

Již třetím rokem se pro vás snažíme na jednom místě sdružovat informace o dění v oblasti výzkumu, vývoje a inovací, přinášet aktuality o vědní politice a podporovat diskusi o úspěších i výzvách české vědy. I když návštěvnost portálu neroste stejně rychle jako v počátcích, pořád se postupně zvyšuje. Aktuálně ho tak navštíví v průměru  850 čtenářů každý den. Přirozeně nejvíce návštěvníků zaznamenáme vždy v úterý, kdy rozesíláme newsletter s vybranými články z uplynulého týdne. Aktivní se snažíme být i na sociálních sítích Facebook, LindkedIn a Twitter, kde se počet sledujících blíží dvěma tisícům.

Nejoblíbenější rubrikou zůstávají i nadále Blogy a rozhovory, kde se s různou mírou pravidelnosti vyjadřuje řada osobností. Těší nás i spolupráce s komunitou českých vědců v zahraničí Czexpats in Science, jejichž zkušenosti na portále rádi publikujeme. Pro příležitostné komentáře je zájemcům otevřena rubrika Názory a komentáře.

V průběhu léta se nám podařilo přinést několik rozhovorů se zajímavými osobnostmi – například s rostlinným biologem Jiřím Frimlem, rektorem Technické univerzity v Liberci Miroslavem Brzezinou, zástupcem ředitele Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Martinem Fuskem nebo ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem. Díky pokračující spolupráci s Youradio Talk, kde můžete jednou týdně slyšet vybrané aktuality z oblasti výzkumu a vývoje, jsme natočili také rozhovor o otevřeném publikování s ředitelem Národní technické knihovny Martinem Svobodou.

Roste také oblíbenost zahraniční rubriky, v níž vybíráme zajímavá témata z nejrůznějších zemí nebo informujeme o dění na úrovni Evropské unie. V poslední době jsme psali třeba o krizi důvěry ve vědecké poznání, budoucnosti vědeckých monografií ve světle sílícího tlaku na otevřené publikování nebo prioritách Finského předsednictví Radě EU. Ve Spojených státech pak byly tématem obavy před čínskou průmyslovou špionáží nebo politický tlak a cenzura ve vědě. Své zastánce i odpůrce mají také nejrůznější srovnání univerzit, ať už hodnotí kvalitu vědy nebo jiné aspekty.

A co nás čeká v příštích měsících? Ve spolupráci s Francouzským velvyslanectvím v Praze vám postupně zprostředkujeme rozhovory s laureáty vědeckých cen Jean-Marie Lehna. V rámci mediálního partnerství se také zúčastníme konferencí Veřejná politika v oblasti výzkumu, vývoje a inovací 2019 (26. září, Praha, CERGE-EI) a KRECON 2019 (7. a 8. listopadu, Praha, NTK) a přineseme jejich závěry. Nadále budeme sledovat národní témata jako pokračování hodnocení podle Metodiky 2017+, implementaci Inovační strategie nebo náměty komise pro debyrokratizaci české vědy, která nedávno vznikla při Radě pro výzkum, vývoj a inovace.

Děkujeme čtenářům, blogerům a všem, kteří nám zasílají své názory na různá témata v české vědě, stejně jako institucím, které nás zásobují tiskovými zprávami, z nichž se snažíme vybírat pro naše čtenáře ty nejzajímavější. A v neposlední řadě všem partnerům a spolupracujícím institucím, bez kterých by existence portálu nebyla možná.

 vedavyzkum logo

 

 

Redakce portálu Vědavýzkum.cz