facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Češi zabodovali v evropské startupové soutěži CESA

26. 11. 2019
Češi zabodovali v evropské startupové soutěži CESA

Ve čtvrtek 21. listopadu se konalo finále 6. ročníku Central European Startup Awards v rumunské Bukurešti a o celkové vítězství soutěžilo také 12 českých startupů. Úspěch slaví firmy Neuron Soundware, Spendee a Impact Hub Praha, které reprezentovaly Česko z pozice vítězů národního kola. Do soutěže bylo nominováno více než 5500 startupů a čeští finalisté vzešli z národního kola, které se konalo na konci září v režii agentury Fenek, koordinátora CESA pro Českou republiku.

Startup soutěž

“Startupových soutěží je na trhu spousta a hrozně často bohužel za moc nestojí. CESA podle mě vyniká – má 6 let tradice a celoevropský význam. Účast dává startupům hodnotu, to je nejdůležitější, díky tomu jsou ve finále skvělé projekty,” říká Jiří Vicherek, zakladatel agentury Fenek, která národní kolo CESA v ČR druhým rokem řídí. 

Bez nadsázky lze tvrdit, že pětina vítězných titulů letos putuje do Česka. Firma Neuron soundware, která si odnesla z českého kola hned tři výhry, zvítězila v kategorii Best IoT Startup (o startupu Neuron soundware jsme psali zde). Titul Best Fintech startup převzali zástupci aplikace na správu osobních financí Spendee a nejlepším coworkem roku se stal pražský Impact Hub. České startupy si meziročně polepšily, loni v prestižní soutěži zvítězila pouze Dita Přikrylová z Czechitas jako Female Role Model of the Year.

Soutěžilo se celkem v 17 kategoriích, které pokrývají nejen různé oborové vertikály, ale cílí také na hledání jedinečných osobností startupové scény. Vedle nejlepších hráčů v oblasti fintechu, IoT nebo blockchainu pořadatelé hledají silné ženské osobnosti, inspirativní foundery nebo nejschopnější investory. Spektrum soutěžních kategorií se každý rok obměňuje a při jejich výběru organizátoři sledují témata, která odráží aktuální specifika regionálního startupového prostoru. Do středoevropského výběru tak letos přibyly dvě nové kategorie – Digital Nomad a Best Software Development Partner.

Celkový počet nominací se oproti loňskému ročníku téměř zdvojnásobil a soutěže CESA se zúčastnilo celkem 5500 soutěžících napříč všemi zapojenými zeměmi. Ve veřejné volbě vítězů pak hlasovalo více než 80 000 lidí. Slavnostnímu vyhlášení v rumunské metropoli předcházela celodenní konference s názvem Ecosystem Summit, kterou CESA pořádá pro finalisty, ambasadory a další aktéry aktuálního ročníku. Cílem akce je propojit všechny tyto osobnosti a poskytnout jim prostor pro výměnu zkušeností a navázání kontaktů.

(V národním kole bylo nominováno přes tři sta českých startupů a osobností. Do užšího výběru se dostalo 39 semifinalistů, ze kterých pak porota vybrala 12 zástupců, kteří reprezentovali Česko na finále v Bukurešti.)

 

Zdroj: Czechstartups.cz