facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Česko se stává centrem kosmických nápadů

8. 6. 2020
Česko se stává centrem kosmických nápadů

Suborbitální rakety, malé drony, chytrá aplikace pro postřikovače pesticidů, superlehká kola, rentgen na umělecká díla nebo mobilní aplikace pro rybáře. To jsou příklady produktů a služeb, se kterými od května 2016 vstoupily startupy do kosmického inkubátoru ESA BIC v České republice. Díky němu našly nové zákazníky či obchodní partnery a získaly přístup na zahraniční trhy. 

ESA BIC nyní slaví v tuzemsku své čtvrté narozeniny. Z pětadvaceti startupů, které již využily či aktuálně využívají podpory inkubátoru ESA BIC v Praze a Brně, šestnáct pochází z Česka, zbylých osm pak má kořeny v zemích jako Slovensko, Francie, Švýcarsko, Egypt a Indie. Dvanáct jich již svou inkubaci ukončilo. Dvacet jedna startupů se zabývá využitím kosmických technologií v praxi, čtyři rozšiřují využití svých produktů do kosmického průmyslu. Mezi technologie a oblasti, kterými se zabývají, patří pozorování země, družicová navigace, kosmické technologie, pokročilé materiály a technologie, drony a simulační software.

ESA BIC  4 roky infografika 1

„Startupy se u nás nejvíce zaměřují na oblast pozorování Země a družicových dat, což koresponduje s přítomností agentury GSA, která dělá Česko v tomto směru atraktivní lokalitou. Space aktivity se každoročně snažíme popularizovat i během Czech Space Weeku, který plánujeme i letos. Pokud to bude možné, konat se bude opět v první polovině listopadu,“ říká Patrik Reichl, generální ředitel agentury CzechInvest, která je v Česku operátorem kosmického inkubátoru ESA BIC.

Dva nové přírůstky

Do ESA BIC nyní vstupují dva nové startupy – VRgineersVaristar. Do pražské pobočky přichází startup Varistar, který analyzuje aktuální data z evropských družic Sentinel a amerických družic Landsat. Ty kombinuje s historickými daty a informačními technologiemi v zemědělství a vytváří mapy potenciální úrody a možných výnosů. Díky tomu přispívá k markantnímu snížení ekologické zátěže. Varistar je jasným důkazem toho, jak kosmické technologie ovlivňují něco na první pohled tolik “nevesmírného”, jako je zemědělství.

V Brně se pak bude inkubovat VRgineers, který vyvíjí vlastní technologii pro virtuální realitu. Jedná se o profesionální brýle i virtuální prostředí včetně haptické interakce (stav, kdy uživatel na virtuální realitě na něco sáhne a dostane zpětnou vazbu tak, že má pocit, že sahá na tlačítka), což přináší nové možnosti pro průmyslový design nebo výcvik kosmonautů pro pobyt na Mezinárodní kosmické stanici. Ti si bezpečně na Zemi mohou díky virtuální realitě vyzkoušet práci na oběžné dráze. VRgineers patří ve svém oboru mezi současnou světovou špičku a jejich technologie využívá i NASA nebo firmy jako Audi, BMW, Škoda, Airbus, RedBull, Universal Studios nebo NBC.

Přehled startupů aktuálně inkubovaných v ESA BIC Prague a Brno najdete zde.

Kde se berou kosmické nápady?

Mezi inkubovanými startupy jsou například spin-off projekty z různých českých firem nebo univerzit. Najít lze i studentské projekty, které se postupně přerodily v podnikatelské nápady. Do českého inkubátoru navíc stále častěji míří zahraniční projekty, a to například ze Švýcarska, Slovenska nebo Indie. Láká je nejen zdejší akademické a průmyslové prostředí, ale právě i přítomnost agentury GSA a budoucí Agentury EU pro kosmický výzkum (EUSPA).

Každý startup v rámci inkubace dostane přibližně 1,5 milionu korun. Finance je možné čerpat na komplexní poradenství a mentoring, technickou i administrativní podporu nebo si nechat poradit s obchodní strategií. S podporou ESA BIC se můžou startupy zúčastnit českých akcí jako Startup World Cup & Summit, Czech Space Week nebo Veletrh vědy, ale také zahraničních konferencí, například European Space Week a Paris Space Week. Partnerem ESA je v Česku hlavní město Praha, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo dopravy, Jihomoravský kraj a JIC.

 

Zdroj: CzechInvest

redakčně upraveno


ESA BIC Prague a Brno

Kosmický inkubátor ESA BIC Prague byl založen v květnu 2016 jako součást sítě podnikatelských inkubačních center (Business Incubation Centre, BIC) Evropské kosmické agentury (ESA). Tato centra poskytují zázemí a podporu inovačním technologickým start-upům, které pracují s kosmickými technologiemi, dále je rozvíjí a hledají jejich komerční využití. Operátorem ESA BIC Prague je agentura CzechInvest. Na projektu se dále podílí hl. m. Praha, Ministerstvo dopravy a Ministerstvo průmyslu a obchodu. Inkubátor sídlí v pražském Paláci Adria. V březnu 2018 byla založena pobočka ESA BIC v Brně, která sídlí v centru JIC. Brněnskou pobočku ESA BIC podporuje také Jihomoravský kraj. Více najdete zde