facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Do mezinárodního finále PowerUp! postoupil ukrajinský Ride Now

1. 5. 2019
Do mezinárodního finále PowerUp! postoupil ukrajinský Ride Now

Pražské kolo soutěže pro start-upy PowerUp! už zná svého vítěze. Stala se jím ukrajinská firma Ride Now, která se zabývá inovacemi v oblasti sdílené dopravy. Vítěz postoupí do finále, které se bude konat na konci května v polském Krakově.

powerprague1

Porota, která se krátce před Velikonoci sešla v pražském Karlíně, přiřkla v národním finále první místo ukrajinské firmě Ride Now a její stejnojmenné aplikaci. Ocenila především její růstový potenciál a více než reálnou šanci uspět i v mezinárodní konkurenci. Firma se nyní utká s dalšími 13 finalisty v Mezinárodním finále 21. května v polském Krakově. Klíčovými kritérii, která rozhodovala o vítězi, byl potenciál start-upu a jeho nápadů uspět na globální úrovni a také „dlouhověkost“ vyvíjených produktů a služeb.

„Konkurence ve finále byla velmi vyrovnaná a bylo náročné vybrat konkrétního vítěze. Během diskuzí jsme ocenili především snahu společnosti najít úzký segment trhu, který je v současnosti opomíjen a stojí stranou zájmu. Dále jsme ocenili fakt, že start-up již navázal kontakty s potenciálními klienty, kteří o aplikaci projevili zájem a společně ji nyní testují,“ řekl člen poroty Aleš Procházka, Business Development Manager společnosti ComAp, která je jedním z českých partnerů pátého ročníku soutěže PowerUp!

Vítěz, Ride Now, se věnuje dnes stále populárnější sdílené dopravě, která eliminuje auta v ulicích. Díky tomu dochází ke snížení emisí, což zejména ve velkých aglomeracích výrazně zlepšuje životní prostředí.

„Řešíme každodenní dojíždění do práce. Vytvořili jsme platformu, která umožňuje cestu sdílet a usnadňuje řidičům vyzvedávání spolucestujících a to vše v reálném čase. Použili jsme koncept BlaBlaCar, ve kterém neprofesionální řidiči sdílejí místa ve svých vozech, a toto vše zvládáme s přesností Uberu a za skutečně minimální cenu. Kromě toho, že uživatelům služby ušetříme peníze, se tím řeší i parkovací problémy. Nezanedbatelný je i sociální přesah, tedy rozvíjení a zlepšování mezilidských vztahů v kancelářských oblastech,“ popisuje vítěznou aplikaci Ride Now jeden z jejích autorů Askold Klyus.

Firmy podle něj mohou službu nabídnout svým zaměstnancům jako benefit nebo ji mohou lidé využívat individuálně. „Používáním Ride Now firma ukazuje, že jí záleží na naší planetě, na snižování emisí i omezení dopravních komplikací v jejím městě,“ míní Askold Klyus.

Celkem se v Praze představilo osm start-upů, jejichž zástupci prezentovali svoje produkty a řešení panelu rozhodčích a publiku z řad průmyslových expertů. Dalšími porotci byli Jiří Krechl z agentury CzechInvest a Łukasz Skarka z pořádající společnosti InnoEnergy.

„Sponzorujeme tuto soutěž už tři roky a tak mě těší, že úroveň soutěžících, ale i soutěže samotné se stále zvyšuje. Letos pozoruji opravdu výrazný nárůst kvality účastníků. Když rozhoduji o vítězích, soustředím se na to, zda navrhovaná řešení jsou skutečně takovými inovacemi, které naše společnost hledá, na tržní hodnotu projektů a možnost jejich růstu a na způsob předvedené prezentace. Vítěz letošního ročníku v těchto kritériích předčil všechny ostatní, a budu se zájmem sledovat, jak se jeho společnost bude v budoucnu vyvíjet,“ uvedl další z porotců Michał Maćkowiak, ředitel inovací polské společnosti Rafako, jež je zlatým partnerem soutěže PowerUp!

Vítěz pražského finále postupuje do velkého finále v polském Krakově, které proběhne 21. května během Impact‘19 – největší ekonomické konference ve střední a východní Evropě. S dalšími 13 finalisty bude soutěžit o 50 000 eur a o možnost vstoupit do programu Highway®. Tento prestižní byznys akcelerátor společnosti InnoEnergy umožní začínajícím firmám přístup k mezinárodní síti potenciálních obchodních partnerům, odborným konzultacím s profesionály InnoEnergy a k financování až ve výši 150 000 eur.

„Zástupci Ride Now by se měli při prezentaci v Polsku zaměřit na to, co je odlišuje od stávajících hráčů na trhu, kteří jsou již etablovaní a výrazně finančně silnější,“ radí vítězi Aleš Procházka.

powerprague2

Zdroj: PowerUp!

Foto: Prague Events