Vytisknout tuto stránku

Fikce se stává skutečností: Materiál, co se sám dezinfikuje pomocí světla

31. 12. 2020
Fikce se stává skutečností: Materiál, co se sám dezinfikuje pomocí světla

Český biotechnologický spin-off LAM-X a jeho inovativní nanotkaniny by mohly významně usnadnit fungování zdravotnického sektoru. Z materiálu, který je jedinečný v tom, že na něj nevzniká rezistence organismu, jak tomu často bývá při použití antibiotik, společnost v první řadě plánuje vyrábět hlavně obvazy.

Ty by měly především urychlit hojení chronických a těžkých zranění. Nicméně od března, kdy začala koronavirová pandemie, společnost změnila své dosavadní plány. Nyní se intenzivně věnuje vývoji nanoroušek, které by se díky dezinfekci světlem mohly používat opakovaně.

Tym porada  2 Mosinger Henke Liška

Jiří Mosinger (vlevo) se svými kolegy

Za spin-offem LAM-X, který se chce prosadit s inovacemi v oblasti medicíny, stojí CUIP, dceřiná firma Univerzity Karlovy a i&i Prague, což je biotechnologický inkubátor Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky. Celý projekt vznikl v únoru 2020 a vychází z dlouholetého výzkumu Jiřího Mosingera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Název LAM-X (Light Activated Materials) charakterizuje samotný cíl spin-offu, tedy vývoj světlem aktivovaných antimikrobiálních materiálů na bázi nanovláken a nanočástic, které se vyznačují schopností aktivní obrany proti široké škále patogenů. Zjednodušeně řečeno, pokud je rána krytá LAM-X nanomembránou, stačí na ni krátce posvítit vhodným zdrojem světla a veškeré mikroorganismy v blízkém okolí jsou zlikvidovány. Rána se díky tomu zahojí rychleji.

Jednou z nesporných výhod této technologie je také skutečnost, že proti aktivní látce, na rozdíl od antibiotik, nevzniká rezistence. LAM-X tím reaguje na celosvětovou hrozbu stále rostoucí rezistence vůči antibiotikům.

Revoluce v ošetřování a hojení ran 

Vznik spin-offu LAM-X připravovala společnost CUIP ve spolupráci s i&i Prague již od roku 2018. „S technologií LAM-X jsem se setkal již dříve a už tehdy mi bylo jasné, že se jedná o něco unikátního. Měli jsme možnost tuto technologii porovnat s technologiemi, které vznikaly jinde ve světě. Došli jsme k tomu, že se opravdu jedná o nový typ materiálu, který ještě nikdy nikdo nevymyslel nebo se mu nepodařilo jej uvést do praxe,“ popisuje historii projektu jednatel i&i Prague Jaromír Zahrádka. Společnost i&i Prague podporuje vědecké projekty zaměřené na technologie z oblastí medicíny, biotechnologií, diagnostiky a vývoje léčiv. Projektům pomáhá s komercializací a zároveň vede a plánuje jejich obchodní směřování. Za tříletou dobu své existence zanalyzovala i&i Prague přes 70 projektů pocházejících především ze střední Evropy, nyní je hlavním investorem právě společnosti LAM-X. „Unikátnost spin-offu LAM-X nás vedla ke snaze o maximální podporu tohoto projektu, do kterého jsme spolu s CUIP vložili finanční prostředky na to, aby firma mohla fungovat několik dalších let. Naší rolí je také zajistit další financování. Už dnes ale vidíme, že je o tuto technologii zájem,“ dodává Zahrádka. Do vývoje nanovláken, které by mohly sloužit pro výrobu inovativních obvazů, společnosti vložily 12 milionů korun.

Kyveta detail 2

reálné uplatnitelnosti nového produktu je přesvědčena také dceřiná firma Univerzity Karlovy CUIP, která je spoluzakladatelem nového spin-offu. Za necelé dva roky své existence navázalo CUIP spolupráci s více jak 20 subjekty z České republiky i zahraničí, prodalo patenty i přes oceán a uzavřelo licenční smlouvy pro více než 10 technologií. „Založením LAM-X chceme dynamizovat a maximálně podpořit tým Jiřího Mosingera, který přichází s materiálem schopným způsobit revoluci v ošetřování a hojení ran,“ komentuje založení firmy Otomar Sláma, ředitel CUIP, a ke spolupráci s inkubátorem i&i Prague dodává: „Naše společnost (CUIP) se stala mostem mezi akademickým a průmyslovým světem. Tentokrát jsme spojili síly s i&i Prague a založili společnost LAM-X. Spolupráce s i&i Prague nám umožňuje zvýšit finanční podporu projektu. Zároveň ale tato spolupráce přináší velmi důležitou expertízu v oblasti biotechnologií“.

Nová výzva: rouška s nanofiltrem až na 10 použití

Účinnost LAM-X technologie již byla potvrzena v klinické studii na 160 pacientech, která byla zaměřená na léčbu bércových vředů. Další potenciální využití se nachází v oblastech lidské medicíny a sterilizace.

Úplně nový impulz vývojovému týmu však dala aktuální situace s koronavirem COVID-19. Místo vývoji obvazů LAM-X v současné době testuje svoji technologii pro výrobu speciálních membrán, které by se staly součástí roušek. Nanovlákenné membrány jsou vzhledem k malé velikosti pórů mezi vlákny schopné zachytávat bakterie a další patogeny. Takovéto membrány s pasivní funkcí ochrany jsou na trhu již dostupné (například jako součást respiračních roušek). Společnost LAM-X však vyvíjí materiály s takzvanou aktivní protektivní funkcí, jejíž součástí jsou speciální fotosyntetizéry. To jsou antimikrobiální barviva, která jsou schopná aktivně eliminovat patogeny zachycené na jejich povrchu po krátkém ozáření viditelným světlem.

Touto extra funkcí se technologie stává velmi unikátní, a může tak značně pomoci v boji proti koronaviru. Samotný nanofiltr by uživatelé mohli použít až desetkrát, ale konkrétní číslo bude záviset na použité technologii a způsobu využití roušek. Spin-off LAM-X na vývoji spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberci.

Vedle aktivního zapojení do řešení situace s COVID19 pomohlo spin-offu také 3. místo v hackathonu Hack-the-Crisis. Ten pořádají agentura CzechInvest a Ministerstvo průmyslu a obchodu za účelem přípravy na lepší zvládání krizových situací. Skvělé umístění v soutěži pomohlo podstatně zvýšit povědomí o společnosti LAM-X mezi potenciálními partnery a vzbudit zájem o jejich technologii. „Získané peníze chceme využít na další expanzi firmy – rádi bychom se nyní přiblížili poloprovozním podmínkám,“ řekla Barbora Šumová z představenstva společnosti LAM-X.

Start-up chce do budoucna expandovat i mimo medicínu

Možností praktického využití nanomateriálů a fotosenzitizérů je celá řada. „Výhodou startupu je, že se dokáže velmi rychle adaptovat na novou situaci, což bylo dobře vidět během koronavirové pandemie,“ dodává Barbora Šumová. Technologie proto může mít velký potenciál také v zemích třetího světa, kde není zdravotní systém tak propracovaný a dodržování hygienických standardů bývá problém. Předseda představenstva společnosti Roman Chaloupka dodává, že kromě využití této nové technologie v medicíně je její budoucnost také v jiných odvětvích, například ve výrobě obalových materiálů či filtračních systémů.

I přes úspěchy a pohotovou reakci na koronavirou pandemii je společnost LAM-X stále na začátku. Podle Barbory Šumové je největší výzvou překonat různé formální překážky na institucích, mít dobře nastavenou patentovou ochranu i licenční smlouvy. Cílem LAM-X není stavět vlastní továrnu, ale nabídnout technologii, kterou by firmy mohly využít a adaptovat na ni svou současnou výrobu. Společnost momentálně hledá finanční a strategické partnery pro další rozvoj, i tak ale věří, že by první produkty startupu LAM-X mohly být na trhu již brzy.

 

CI CZ

 

 

Autor: Vědavýzkum.cz (BK) 

Článek vznikl ve spolupráci s agenturou CzechInvest.

Foto: CUIP

 


CzechInvest a doména pokročilé výrobní technologie

V rámci domény pokročilých výrobních technologií se věnuje konkrétním technologickým oblastem, které celosvětově kompletně mění povahu dosud používaných a známých výrobních postupů, byznys modelů jednotlivých firem, přesouvají důležité části hodnotového řetězce a přináší tak lidstvu dosud netušené technologické možnosti. Prostřednictvím znalosti českého i zahraničního prostředí spojuje a propojuje komerční, privátní, výrobní i vědeckovýzkumné subjekty ve vybraných technologických oblastech. Pomáhá jim s nalezením vhodných partnerů pro další rozvoj, a to i v rámci veřejného financování. Propaguje know-how České republiky v daných technologických oblastech, v rámci kterých patříme ke světovým leaderům, a to ať už ve vývoji, nebo v průmyslové aplikaci řešení samotných.

O CzechInvestu

Agentura CzechInvest naplňuje klíčovou úlohu v oblasti podpory podnikání a investic v její komplexní podobě. Unikátní spojení regionálního, centrálního a mezinárodního působení zajišťuje integritu služeb a schopnost propojovat globální trendy s regionálními podmínkami v České republice. Jedním z hlavních cílů CzechInvestu je přeměna České republiky v inovačního lídra Evropy. Mimo jiné se CzechInvest zabývá právě i podporou start-upů. Máte svůj startup a chcete si ujasnit, jakým směrem dále jít? Plánujete expandovat do zahraničí? Hledáte investora nebo naopak chcete investovat do startupu? V tom případě se na nás neváhejte obrátit. Pomáháme v začátcích, s uvedením prvních prototypů na trh, se správnou obchodní strategií, s oslovováním tuzemských i zahraničních partnerů, zákazníků a investorů nebo se zakládáním poboček po celém světě. Pokud máte jakýkoliv dotaz, kontaktuje nás na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo volejte na +420 296 342 428.