facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Inovační vývar v Ostravě

3. 11. 2018
Inovační vývar v Ostravě

Ve čtvrtek 1. listopadu 2018 se v Ostravě konalo setkání s názvem Inovační vývar. Podnikatelé, technologičtí vizionáři, zástupci akcionářů Moravskoslezského inovačního centra Ostrava (MSIC) a další aktéři, kteří se podílí na rozvoji prostředí pro podnikání a inovace v Moravskoslezském kraji zhodnotili dosavadní rok a čtvrt práce inovačního centra.

MSIC vzniklo v létě 2017 a již tehdy zněly přísliby zrození nového partnera pro podnikatele, inovátory, ale i pro instituce, které společnými silami mění tvář regionu. Naplnila mladá společnost tato očekávání? „Pro rozvoj našeho kraje bylo otevření MSIC naprosto klíčové. Je to místo, kde se koncentrují odvážné nápady talentovaných lidí, a kde se formuje další směřování regionu. Každá návštěva jednotlivých laboratoří nebo pracovišť je pro mě zážitkem i ujištěním, že je podpora inovací smysluplná. Věřím, že se podaří inovační centrum rozšířit tak, aby prostor a zázemí dostali další nadějní vývojáři a další smělé vize,“ uvedl na setkání hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

msic 1

Prvním programem, který vzniknul hned v letních měsících roku 2017, byl MSIC Expand. Program pomáhá majitelům firem připravit a zrealizovat strategické změnové projekty ve spolupráci s ověřenými experty. Vedle úspěšných firem pomáhá také rozběhnout stagnující růst existujících malých a středních společností, kterým se přestalo dařit. Od té doby si získal důvěru již 75 společností. MSIC spolupracuje s 80 experty na různé podnikatelské oblasti a jejich zkušenosti, které jsou ochotni sdílet a předávat, jsou hlavní devizou programu.

S podporou hlavních akcionářů proběhla také pilotáž tří dalších programů pro podnikatele, kteří nemají dost praxe v počátcích svého podnikání, nebo v určité fázi hledají nového zkušeného zaměstnance, případně zvažují změnu produktového designu. Zájem společností v této pilotáži byl natolik velký, že se pro nový rok připravují další výzvy.

MSIC se neomezuje jen na vlastní programy, naopak využívá i těch prověřených, které jsou k dispozici, a pomáhá svým klientům v nich uspět. Jedním z nich je program Evropské komise SME-Instrument. Díky podpoře MSIC se konečně i severní Morava může chlubit první společností – Invent Medical, která tento grant získala.

MSIC

Výsledky spolupráce MSIC s partnery jsou viditelné také v areálu. Vznikly zde dvě nové sdílené laboratoře – vývojová laboratoř poskytující služby pro vývoj a výrobu funkčních vzorků a prototypů - IdeaHub a centrum kolaborativní robotiky, které bylo otevřeno ve spolupráci s Moravskoslezským automobilovým klastrem. Příprava další laboratoře, zaměřené na podporu zavádění robotizace a digitalizace ve výrobních firmách v regionu, je v plném proudu.

O tom, že je MSIC spolehlivý partner, svědčí i růst komunity a zájem o areál v Ostravě-Porubě. O umístění se hlásí více firem, než kapacita dovoluje a jsou mezi nimi i společnosti patřící k absolutní technologické špičce.

 

Zpracovala: Iva Sokolovská

Zdroj: MSIC