Vytisknout tuto stránku

Největší hackathon v ČR vyhrála aplikace týmu C4

4. 7. 2018
Největší hackathon v ČR vyhrála aplikace týmu C4

Poslední červnový víkend se na pražské Novoměstské radnici konal druhý ročník HackPrague - s více než stovkou účastníků šlo o největší hackathon v České republice. IT specialisté se během 36 hodin snažili vytvořit inovativní řešení a služby v oblasti blockchainu, internetu věcí a umělé inteligence.

HackPrague je největší český a zároveň mezinárodní hackathon, který se konal 23. a 24. června 2018 v pražské Novoměstské radnici. Na 36 hodin se setkali nadšení vývojáři a designéři z celé Evropy s jediným cílem: vytvořit během této krátké doby co nejlepší projekty v oblasti umělé inteligence, internetu věcí a blockchainu. O inovativní atmosféru se postarali speakeři a mentoři z předních společností jako Facebook a Google. Účastníci měli možnost se přímo setkat se zástupci těchto společností, diskutovat s nimi své nápady, nechat se mentorovat nebo je oslnit svými projekty. Nejlepší týmy prezentovaly svůj projekt během zakončovacího ceremoniálu, kde se také rozdávaly ceny v hodnotě přes 100 000 Kč.

Jsme rádi, že jsme do Prahy dokázali přivézt světové speakery, pomocí kterých se nám také podařilo nalákat výjimečné talenty z celé střední Evropy. HackPrague tak zprostředkovalo možnost všem účastníkům seznámit se, a společně ukázat inovační potenciál nejen České republiky, ale celého středoevropského regionu,“ uvedl Michal Jirků, hlavní organizátor hackathonu.

Celkovým vítězem HackPrague 2018 a zároveň vítězem kategorie umělé inteligence s výhrou dohromady 1900 eur se stal tým nazvaný C4. Aplikace od tvůrců Thoung-Hai Phama a Hoa Vu Trongema umí rozeznat všechny tváře lidí na telefonu uživatele a jeho účtech na sociálních sítích. Na základě potvrzení zjistí, koho je potřeba z fotek vymazat. Nakonec odstraní nebo nahradí tvář ve všech obrázcích s předem vybraným stickerem.

Aplikací, pomocí kterých se dá začít nový vztah, existuje hodně. Ne každý milostný příběh se však končí slovy žili šťastně až do smrti. Mnoho lidí chce po rozchodu vymazat všechny fotky se svými ex, někteří si chtějí zachovat vzpomínky bez jeho nebo její tváře. O to se postaráme my,“ uvedl za vítězný tým Thuong-Hai Pham.

Vítězem kategorie věnující se oblasti blockchainu se stal projekt Curriculum Catenae. Ten kandidátům o práci umožňuje vytvořit blockchainem ověřený životopis a HR profesionálům pak hledat jen mezi ověřenými zájemci o práci. Vyřešit tak chce problém s podvodnými CV a zvýšit důvěru v celý přijímací proces.

V konkurenci 110 účastníků se dále prosadil projekt PlantHacks. Vítěz kategorie internetu věcí, sponzorované společností Unicorn, za 36 hodin vyvinul inteligentní zavlažovací systém, který pomáhá vodu využívat efektivně a zamezit tak zbytečnému plýtvání. PlantHacks zároveň získal cenu za nejlepší technologii, ocenění sponzorované partnerem hackathonu, společností Bloomberg.

Vítězové dalších sponzorských kategorii jsou:

  • Licensio (za nejlepší využití programovacího jazyka Kotlin od firmy JetBrains), který na technologii blockchainu vyvinul licenční platformu umožňující uživatelům zakoupit si časově omezené licence softwarů nebo například vstupenek.
  • Writing with our mind (za nejlepší brain-computer interface od firmy g.tec neurotechnology se sérií hackathonů pod názvem BR41N. IO) se schopností rozpoznávat pohyby svalů v tváři, na základě kterých posílá signály do aplikace s jednoduchou T9 klávesnicí.
  • infinityRoad (za nejlepší travel hack od firmy Kiwi.com) umožňující díky využití umělé inteligenci navrhnout nejlepší destinace pro cestování, které by měl uživatel navštívit, na základě jeho vlastních preferencí.
  • FakeBreaker (za nejlepšího chatbota od firmy DHL IT Services) je jednoduchým chatbotem a rozšířením do webového prohlížeče Google Chrome, který dokáže detekovat falešné zprávy pomocí technologii počítačové lingvistiky a hlubokého učení.

 

Zdroj: HackPrague