facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Nový ročník start-upové soutěže PowerUp!

17. 2. 2019
Nový ročník start-upové soutěže PowerUp!

Dne 11. února 2019 odstartoval proces přihlašování na pátý ročník soutěže PowerUp! Účastníci mohou soutěžit o hlavní cenu ve výši 50 tisíc eur a příležitost rozvíjet své podnikání v celosvětovém měřítku. Soutěž, pořádaná společností InnoEnergy, je největší soutěží ve střední a východní Evropě pro start-upy, které se zabývají oblastmi energetiky, mobility a chytrých technologií.

PowerUp! tak nabízí nejen slibnou finanční odměnu, ale i příležitost účastnit se prestižního podnikatelského akcelerátoru InnoEnergy. Program Highway® se zabývá vývojem start-upových projektů a pomáhá jim přizpůsobit se evropskému trhu. Projekty, které se zapojí do programu, mohou očekávat podporu v širokém spektru aktivit, od právní ochrany a ochrany IP, přes návrhy prezentací, po agilní metodiky a další. Mezi další výhody patří přístup k mezinárodním klientům a získání finanční investice až do výše 150 tisíc eur.

Letošní ročník bude mít novinku v soutěži Clean Air Challenge. Tuto cenu získá start-up, jehož řešení přispěje ke snížení znečištění ovzduší a smogu. InnoEnergy je v soutěži Clean Air Challenge, která byla spuštěna v říjnu 2018 v Bruselu, klíčovým hráčem.

powerup timeline

Účastníků je stále víc

Počet účastníků se s každým ročníkem soutěže zdvojnásobil. V roce 2018 InnoEnergy obdrželo více než 300 potenciálních kandidátů. Je proto pravděpodobné, že registrace pro ročník 2019, která končí 11. března, přinese další rekord.

V posledních dvou letech přihlášky posílily jak do počtu, tak i do kvality. Přihlášky s připraveným prototypem se dramaticky zvýšily z 28 prototypů v roce 2016 na 120 v roce 2018. Nárůst soutěž zaznamenala i u přihlášek s funkčním produktem nebo službou (z 19 na 93).

„Rostoucí počet účastníků každým rokem v kombinaci se skutečností, že začínající podniky, které se do soutěže hlásí, mají ve svém portfoliu projekty v pokročilém stadiu vývoje, ukazuje zvyšující se uznání a rostoucí prestiž konkurence. PowerUp! otvírá dveře k rozvoji pro inovátory ze střední a východní Evropy a umožňuje jim přístup k mezinárodní síti obchodních partnerů," vysvětluje Jakub Miler, generální ředitel InnoEnergy pro střední Evropu.

První kolo soutěže završí národní finále, které bude v Praze už 17. dubna. Nejvíce účastníků, 46, je letos z Polska. Na druhém místě je Srbsko s 29 účastníky a třetí místo drží Maďarsko s 27 kandidáty. „V České republice máme osm účastníků,“ říká za organizátory Christo Balinow, Business Development Director for CEE InnoEnergy.

Mezi zvláště žádoucí řešení, produkty nebo služby, v soutěži patří projekty v oblasti energetiky, mobility, čistého vzduchu, vytápění, čistoty a chytrých technologií. Start-upy, které projdou přihlašovací fází, budou vyzvány k účasti na bootchampech vedených uznávanými evropskými mentory. Tyto workshopy připraví účastníky na celostátní finále a Grand Finale, na kterých představí své nápady odborníkům. Vítěz bude vybrán 21. května 2019 v Krakově během Impact'19, jedné z nejvýznamnějších ekonomických událostí ve střední a východní Evropě.

Inspirací jsou i minulá kola

České kolo PowerUp! vyhrál v minulém roce start-up Neuron Soundware, který vyvinul technologii na bázi umělé inteligence, schopnou díky rozsáhlé neuronové síti rozumět zvukovým a vibračním signálům a následně odhalovat různé odchylky a poruchy ve strojích.

„Věříme, že nám soutěž pootevřela dveře k dalším investorům, jako start-up rychle rosteme. Další vývoj produktu a plánovaná expanze na zahraniční trhy si vyžádá investice, které bychom si bez externího kapitálu nemohli dovolit,” říká Martin Kubáň, Project & Marketing Manager vítězného start-upu Neuron Soundware.

Celkovým vítězem soutěže PowerUp! v roce 2018 se stala společnost Zubax Robotics z Estonska, která představila řešení pro drastické snížení spotřeby energie v budoucích mobilních řešeních.

Registrace se uzavírají 11. března 2019.

 

 

Podrobné podmínky účasti, přihlašovací formulář a všechny potřebné informace jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: PowerUp! Innoenergy