facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

SIC v zemi start-upů

8. 10. 2017
SIC v zemi start-upů

Každý rok vzniká v Izraeli přes tisíc nových start-upů. Pobočky a výzkumná centra zde mají nadnárodní firmy od Microsoftu přes Facebook, Boeing, Volvo až po Sony nebo Samsung. Země o velikosti České republiky má nejvyšší investice do vědy a výzkumu na světě. Zástupci SIC se začátkem září vydali zjistit, zda se dají aplikovat izraelská chytrá řešení také ve středních Čechách.

Hebrejsky gesher, česky most. Pro oba národy má toto slovo společný historický význam. Po 2. světové válce bylo vytvořeno letecké spojení z České republiky, kterým se do Izraele dopravoval vojenský materiál. Díky tomu se nově vznikající židovský stát ubránil přesile arabských národů a stala se z něj technologická velmoc. O více než 60 let později byl založen společný program Gesher/Most na podporu spolupráce firem a výzkumných institucí z ČR a Izraele. Šanci pro středočeské firmy nabízí jak izraelský hi-tech sektor, tak i některá tradiční odvětví jako zemědělství, zbrojní průmysl, dopravní strojírenství nebo energetika. Výhodou je i uzavření dohody o podpoře aplikovaného výzkumu mezi Českou republikou a Izraelem.

V poslední době se Izrael, především pak hlavní město Tel Aviv, dostali do zájmu zainteresované veřejnosti kvůli úspěšně zavedenému konceptu chytrých měst, tzv. Smart Cities – aktivit, které jednotlivá města a obce podnikají s cílem zlepšit své služby a hlavně prostředí pro život obyvatel v daném regionu. Klíčovým nástrojem je program Digi-Tel, díky němuž municipality zaměřuje své úsilí na služby orientované přímo na rezidenty, spíše než na budování nákladné a rozsáhlé infrastruktury. Program Digi-Tel získal cenu World Smart City na světovém kongresu Smart City Expo 2014 v Barceloně.

Metropoli na břehu Středozemního moře se v posledních letech podařilo svůj inovační ekosystém „chytrého města“ rozvinout metodou „bottom-up“ v reálně fungující systém, přinášející obyvatelům snadnější a rychlejší řešení každodenního praktického života. Od dopravy, informačních technologií, bydlení, až po obnovitelné zdroje energií. Právě získání informací a sdílení zkušeností při řešení projektů Smart Cities bylo hlavním cílem zářijové mise zástupců Středočeského kraje a SIC.

„Naše studijní cesta do Izraele si kladla za cíl zpřístupnit zastupitelům Středočeského kraje, starostům vybraných měst a kolegům ze SIC cenné informace a „know how“ v oblasti inovačního ekosystém a Smart Cities, které by bylo možné úspěšně implementovat do středočeského regionu,“ říká Rut Bízková, ředitelka SIC. „Důležité bylo rovněž navázání osobních kontaktů s izraelskými experty, kteří přislíbili možnost další spolupráce v daných oblastech.“

Celý článek o návštěvě SIC v Izraeli čtěte na stránkách Středočeského inovačního centra.

 

Zdroj: SIC