facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Studenti z ČVUT a Západočeské univerzity jsou vítězi akce European Health Hackathon 2021

25. 11. 2021
Studenti z ČVUT a Západočeské univerzity jsou vítězi akce European Health Hackathon 2021

Ve dnech 19. až 21. listopadu 2021 se v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) utkalo téměř 200 českých a zahraničních hackerů na akci European Health Hackathon 2021. Vítězem víkendového maratonu se stal projekt UrineMeter studentů Fakulty informačních technologií ČVUT a Západočeské univerzity v Plzni, který umožňuje automatické a přesné měření vydané moči pacientů.

Díky zařízení se šetří čas zdravotníků, a navíc není potřeba vyrušovat během měření pacienta. Vítěznému týmu s názvem Bit Beasts předal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch šek na 3 000 eur. Cílem akce, která se konala částečně také online, bylo během 48 hodin vytvořit inovace ve zdravotnictví

Téměř 200 hackerů v 38 inovátorských týmech se už počtvrté potkalo na zdravotnickém hackathonu. Mladí hackeři hledali řešení 15 zdravotnických výzev, které se úzce dotýkají zapojení technologií do diagnostiky a léčby, a to v oblastech, jako jsou kardiologie, diabetes, chronická onemocnění nebo třeba komfort pacienta a orientace ve zdravotnickém zařízení.

Hlavní cenu získal projekt UrineMeter týmu Bit Beasts ve složení Daniel Zábojník, Ondřej Bohatý a Andrej Ladislav Kováč. UrineMeter je zařízení, které je umístěné mezi postelí a urinálním sáčkem, přesně měří objem vyloučené moči. Data se odesílají přes internet přímo do informačního systému zdravotnického zařízení. Díky zařízení se šetří čas zdravotníků, a navíc není potřeba vyrušovat během měření pacienta.

3597423e e485 4ae5 9376 dea91a5268e5

„Naše zařízení automaticky měří vydanou moč pacientů ve zdravotnických zařízeních. Data se odesílají přes internet do databáze, kde lékař nebo sestra můžou snadno vidět tabulky a důležité hodnoty, aniž by kvůli měření rušili pacienta,“ říká Andrej Ladislav Kováč a dodává: „Téma měření kontinuálního močového výdeje jsme si vybrali záměrně, protože jsem se osobně setkal v nemocnici s problematikou zavedeného katetru. Rádi bychom, kdyby se zařízení podařilo uvést do praxe, a usnadnilo tak práci zdravotníkům.“

Přečtěte si více informací o projektu a také o hackathonu.

 

Zdroj: ČVUT v Praze

Foto: CEE Hacks

redakčně upraveno