facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Technologie HP Multi Jet Fusion nabízí zajímavé možnosti pro univerzity

5. 6. 2017
Technologie HP Multi Jet Fusion nabízí zajímavé možnosti pro univerzity

Hewlett Packard vstupuje na český trh s novou technologií 3D tisku HP Multi Jet Fusion Open Platform. Jde o jedinou technologii 3D tisku, která je schopna nákladově konkurovat tradiční sériové výrobě plastových dílů. HP Multi Jet Fusion představuje nový způsob, jak prototypovat a vyrábět funkční a kvalitní díly, avšak desetkrát rychleji a při polovičních nákladech v porovnání s doposud známými nejproduktivnější technologiemi.

Výtisky mají vysokou tvarovou a rozměrovou přesnost a také odolnost. Multi Jet Fusion je přímou konkurencí průmyslovým 3D tiskárnám, které tvoří díly spékáním prášku laserovým paprskem.

HP neponechalo nic náhodě a ke spolupráci na vývoji 3D tiskárny HP Jet Fusion si přizvalo renomované společnosti jako Nike a BMW. Nike plánuje využít 3D tiskárny HP na urychlení vývoje a výroby produktů pro atlety. Záměrem BMW je zapojit 3D tisk do sériové výroby. HP Multi Jet Fusion se tak od počátku vyvíjela v souladu s požadavky velkých světových výrobců. Siemens, Autodesk a Materialise stojí pro změnu u vývoje softwaru, který urychlí přípravu dat a jejich následné zpracování pro 3D tisk.

HP Jet Fusion 3D Printer small

Vstup do Česka je jen krátce po prvních instalacích 3D tiskáren HP Jet Fusion ve firmách v USA, Francii a Německu. S HP navíc využije český výrobce plastových dílů další novinky ve světě průmyslového 3D tisku neobvyklé. Může volně nakupovat materiály od řady renomovaných firem. HP od počátku zavádí tzv. otevřenou materiálovou platformu. To znamená, že výrobce plastů, který se rozhodne vyvíjet a dodávat modelovací materiál do HP Jet Fusion 3D tiskáren a zdárně absolvuje proces certifikace materiálu ze strany HP, může materiál dodávat přímo spotřebiteli. Aktuálně s HP spolupracují největší firmy v oboru jako Henkel, BASF, Arkema, Evonic a další přibývají. Dochází tak k rychlému nástupu a široké dostupnosti nových materiálů, které jsou tradičně využívány v plastovém průmyslu.

Pro české akademické a výzkumné organizace se otevírá možnost zapojit se do vývoje plastových materiálů ve spolupráci se zavedenými firmami. Pro potřeby rychlého rozvoje materiálů vyvinula HP speciální zařízení (tzv. Material Development Kit), na kterém si potenciální dodavatelé mohou ověřit fyzické vlastnosti materiálu ve formě prášku. HP si vybrala na českém trhu jako partnera společnost 3Dees Industries, s.r.o., za kterou stojí Daniel Adam, bývalý spolumajitel významné české firmy zaměřené na 3D technologie, který stál před 20 lety u zrodu 3D tisku v českém průmyslu.

„Chceme se soustředit nejen na aplikace 3D tisku v nových průmyslových odvětvích, ale také poradit českým podnikům, jak zavést 3D tisk do sériové výroby“, dodává Daniel Adam, jež instaloval vůbec první průmyslové 3D tiskárny v ČR ve Škoda Auto a na ČVUT již v roce 1997. 3Dees Industries se bude opírat nejen o odbornost Daniela Adama, ale také o zkušenosti Centra 3D tisku 3Dees, které poskytuje několik let služby profesionálního 3D tisku a poradenství pro výrobní firmy, univerzity a designéry.

HP Jet Fusion 3D Printed Part 020

 Autor: Ondřej Štefek, 3Dees