Inovační centrum Ústeckého kraje oslavilo ve středu 4. října 2. výročí svého vzniku čtyřmi akcemi na podporu podnikavosti a inovativního podnikání. Hned z rána ve vědecké knihovně UJEP vystoupil na motivační Snídani šampionů Junior zakladatel úspěšného kavárenského řetězce Lagarto Jan Hawelka. Ten účastníky seznámil nejen se svým podnikatelským příběhem, ale i tradicí kávy na severu Čech.
Region potřebuje šťávu
Den s Inovačním centrem Ústeckého kraje pokračoval druhým ročníkem startupového festivalu Festup, který byl tentokrát zaměřen na virtuální podnikání – tedy především na internetu a sociálních sítích. Přinesl tak témata virtuální reality, internetu a zábavy v automobilech, herních aplikací, ale i aut bez řidiče. Jízdu takovým vozem, přesněji jeho funkce parkování, si mohli návštěvníci také sami vyzkoušet.
„Záměrně jsme přinesli trendová a technologická témata v podnikání. Chceme nadchnout mladé lidi pro podnikání, ale chceme také, aby se nadchli rovnou pro obory, které mají budoucnost. Když tihle talentovaní lidé založí v regionu firmu ještě během studií, a navíc technologicky zaměřenou, je velká pravděpodobnost, že zde jednak zůstanou a jednak jejich podnikání poroste. Budou moci zaměstnat více lidí, přispět ekonomice kraje. A tento region potřebuje novou krev a ´šťávu´,“ říká ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje Tomáš Siviček.
IT pro ženy na mateřské
Další trendem, který přinesl startupový festival Festup, bylo podnikání žen a především žen v IT. Věnovala se mu odpolední debata, jíž se účastnily úspěšné ženy-podnikatelky – zakladatelka a ředitelka Zásilkovna.cz Simona Kijonková, ředitelka korporátní komunikace a CSR Vodafone Adriana Dergam, spoluzakladatelka MyStay Pavlína Zychová a zakladatelka a ředitelka hnutí Czechitas Dita Přikrylová.
„Českým podnikům momentálně chybí zaměstnanci, a to především v IT. Pro ženy na mateřské a firmy se zde nabízí obrovská příležitost tuto poptávku zaplnit. I proto, že IT je ideální pro práci z domova a na částečné úvazky,“ dodala k tématu nalákání žen do IT Adriana Dergam z Vodafonu. Propagaci IT pro ženy se věnuje zejména posledně jmenovaná, Dita Přikrylová z Czechitas, která chystá aktivity svého hnutí rozšířit i do Ústí nad Labem. První vlaštovkou je workshop s názvem Datagirls, který se koná 14. října v Hraničáři.
Do Ústí míří prestižní pražský akcelerátor podnikání Node5
Den s Inovačním centrem Ústeckého kraje zakončila pak tradičně divácky úspěšná Fuckup Night s pěti příběhy neúspěchu úspěšných lidí, mezi nimiž nechyběli například bývalí studenti kadaňského gymnázia Jakub Jan Fiala a Ondřej Kočan, jejichž vlastní učebnice angličtiny je zařadila mezi stovku největších inovátorů ve střední a východní Evropě v žebříčku NEW EUROPE 100. A na úplný závěr připravilo Inovační centrum Ústeckého kraje ve spolupráci s pražským startupovým centrem Node5 zahajovací večírek u příležitosti brzkého otevření nového coworkingového centra (sdílených kancelářských prostor pro podnikatele) na Masarykově ulici v Ústí nad Labem.
Startupový festival Festup zaštítil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Martin Balej a primátorka Ústí nad Labem Věra Nechybová. Finančně jej podpořily Česká spořitelna, Vodafone, Czechinvest a XDENT.
Zdroj: ICUK