facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Za čtvrtstoletí dojednal CzechInvest investice za téměř 1 bilion korun

28. 9. 2017
Za čtvrtstoletí dojednal CzechInvest investice za téměř 1 bilion korun

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest slaví letos 25 let od svého založení. Za uplynulé čtvrtstoletí dojednala do České republiky investice, zahraniční i tuzemské, za 981 miliardy korun. Ve všech krajích České republiky tyto investice vytvořily přes čtvrt milionu nových pracovních míst.

U příležitosti výročí uspořádal CzechInvest v úterý 26. září 2017 v Míčovně Pražského hradu setkání pro nejvýznamnější investory a další partnery. Pozvání přijal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček i zakladatel agentury Josef Lébl, který v CzechInvestu dodnes působí.

„Hlavním úkolem CzechInvestu vždy bylo získávat pro Českou republiku zajímavé investiční projekty, které podpoří naši ekonomiku a přinesou nová pracovní místa. To se nám, myslím, daří velmi dobře, včetně toho, že investoři, kteří k nám před časem přišli, neodcházejí, ale naopak své investice dále rozvíjejí, včetně budování nových technologických a inovačních kapacit,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. „Oceňuji také velké nasazení a tah na branku pracovníků CzechInvestu, o kterém jsem měl možnost se osobně mnohokrát přesvědčit,“ dodává.

„Na rozdíl od doby, kdy Česko bojovalo s vysokou nezaměstnaností a úkolem CzechInvestu bylo přinášet nová pracovní místa, se nyní orientujeme na investice s vyšší přidanou hodnotou. Ty povedou k dalšímu růstu ekonomiky a Čechům přinesou dobře ohodnocenou práci. Poměr těchto investic se nám za uplynulé tři roky podařilo zvednout z 11 na 25 procent,“ říká Karel Kučera, třetí nejdéle sloužící generální ředitel agentury CzechInvest.

Do Česka CzechInvest za 25 let přivedl investory z více než 30 zemí světa, od USA a širokou škálu evropských zemí, přes Izrael, Jihoafrickou republiku, Spojené arabské emiráty, až po asijské země – Singapur, Koreu, Japonsko a Čínu. Žebříčku zahraničních investorů kraluje Německo následované Japonskem, USA a Koreou. Čína, která začala být v Česku aktivní teprve před několika málo lety, je na 20. místě.

25 let CzechInvest

Největší investiční akcí dojednanou agenturou CzechInvest, je výstavba korejské automobilky Hyundai Motor Manufacturing Czech za 34,4 miliardy korun v Nošovicích oznámená v roce 2006. Další v pořadí je japonsko-francouzská spolupráce Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech v Kolíně za 23,5 miliardy korun dojednaná v roce 2002. Trojici největších investičních akcí uzavírá další korejská firma, Nexen Tire Corporation Czech s.r.o., která svůj záměr na výstavbu závodu na výrobu pneumatik za 22,8 miliardy korun oznámila v roce 2014.

Prohlédněte si Přehled investic dojednaných CzechInvestem od roku 1993 do 1. pololetí 2017 dle zemí původu, sektorů či regionů a přehled generálních ředitelů CzechInvestu. Významnými investicemi s vyšší přidanou hodnotou, které CzechInvest v poslední době dojednal, jsou například výzkumné a designové centrum firmy Foxconn, centrum vývoje, testování a výroby nového turbovrtulového motoru společnosti GE Aviation či technologické centrum firmy Robert Bosch.
Historie

Agentura v číslech:

  • 1 772 dojednaných investičních záměrů za 981 mld. Kč
  • 278 711 přislíbených nových pracovních míst, z toho zhruba 25 % ve strukturálně postižených regionech
  • 11 generálních ředitelů a 2 generální ředitelky – Karel Kučera je 3. nejdéle sloužícím
  • nový směr – investice s vyšší přidanou hodnotou, které přinesou dobře ohodnocenou práci

 

Zdroj: CzechInvest