facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Za ekologičtějšími pecemi z jižní Moravy jsou i evropské dotace

6. 5. 2018
Za ekologičtějšími pecemi z jižní Moravy jsou i evropské dotace

Po několika letech vlastního vývoje v oblasti využití alternativních zdrojů tepla zahájila jihomoravská firma Kornfeil výrobu inovovaných kotlů a pecí. Do nových výrobních strojů investovala rodinná společnost přes 24 miliony korun. S více než třetinou nákladů, 8,5 milionu korun, jí pomohla dotace z programu OP PIK.

Firma Kornfeil se zabývá výrobou a inovacemi pekařských technologií, zejména pecí, kynáren a dalšího výrobního vybavení, které dodává zákazníkům po celém světě. S pomocí evropské dotace nyní pořídila obráběcí stroje, ohraňovací lisy a laserové řezací technologie, které slouží k výrobě tenkých i silných žáruvzdorných plechů. Z těch se vyrábí speciální pece a kotle, které spalují ekologická paliva, jako je například biomasa, dřevní štěpka a pelety. Přístroje disponují nejmodernějším řídicím systémem, zajišťují nejvyšší možnou přesnost a rychlost obrábění a minimalizují spotřebu výrobního materiálu.

„Novým výrobkem reagujeme na poptávku zákazníků, malých, středních i průmyslových pekáren. Upřednostňují využívání obnovitelných zdrojů energie před fosilními palivy a zároveň chtějí svou činností přispět k udržení a zkvalitnění čistoty ovzduší a životního prostředí,“ říká Marek Směřička, ekonom společnosti Kornfeil. „Nové technologie jsou sice dražší, ale jejich ekonomická návratost je velmi rychlá. Počítáme se zvýšeným zájmem od německých, rakouských, polských a také ruských zákazníků,“ doplňuje.

Dotaci na nákup nového přístrojového zařízení získala společnost Kornfeil z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) 2014-2020, konkrétně programu Inovace a to ve výši 8,5 milionu korun.

„Podporu ve výši bezmála 3 miliard korun z tohoto programu získalo celkem 228 projektů. Projekt společnosti Kornfeil je konkrétním důkazem toho, že inovace podporované z OP PIK mohou mít také jednoznačně pozitivní dopad na životní prostředí,“ říká Lukáš Vymětal, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace, která operační program administruje a podnikatelům s procesem žádosti o dotace pomáhá.

 

Zdroj: API  - Agentura pro podnikání a inovace