facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

V národním parku České Švýcarsko se nechávají lesy přirozenému vývoji, což způsobuje, že se v něm kvůli kůrovcové kalamitě nalézají rozsáhlé oblasti souší, které mohou být potenciálně nebezpečné pro dopravu i turistiku. Právě ty mapoval tým Petera Surového z České zemědělské univerzity v Praze za pomoci moderních technologií.

30. 4. 2022

Česká zemědělská univerzita

Nové složení hojivých náplastí na popáleniny testovali vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci s Lucy Vojtovou z CEITEC VUT a dalšími odborníky. Jako vůbec první zkusili do základu náplastí přidat organické nanočástice se zabudovaným rybím olejem. Výsledky experimentu ukazují, že v některých případech působilo nové složení náplastí na hojení kožních ran lépe než v současnosti běžně používané postupy.

27. 4. 2022

CEITEC

Klastr Nanoprogress se zaměřuje na výzkum a vývoj funkcionalizovaných nanovlákenných struktur a jejich aplikací do průmyslu a biomedicíny. Vizí klastru je být příkladem klastrové excelence, důvěry, stabilní vzájemné spolupráce našich členů a transparentní manažérské politiky zaměřené na proces stálého zlepšování. Více o Nanoprogressu se dozvíte z videa v článku.

20. 4. 2022

Vědavýzkum.cz

Kvantové technologie patří ke klíčovým oblastem, které významně ovlivní budoucí podobu světové ekonomiky a společnosti. Kanada proto připravuje národní strategii kvantových technologií. Klíčová oblast výzkumu dostala významnou finanční injekci v podobě grantů na projekty i mezinárodní spolupráci.

19. 4. 2022

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Namísto elektrických pecí slunce, místo zlata levný nanomateriál. Tak lze ve zkratce popsat nový postup, který dokáže urychlit a zlevnit výrobu řady léčiv, chemikálií, plastů či barviv. Svým složením nanomateriál odpovídá běžným, v přírodě se vyskytujícím minerálům, dokáže však nahradit dosud využívané drahé kovy. Zájem o něj už projevili zahraniční investoři. Objev nedávno zveřejnil časopis Nature Nanotechnology.

17. 4. 2022

CATRIN

Zlínský kraj má nejpočetnější a nejrozvinutější strukturu pro budování přívětivého inovačního prostředí v rámci celé České republiky. Tato infrastruktura zahrnuje širokou škálu služeb související se zahájením podnikání až po služby pro etablované podnikatele, např. propojování firem s výzkumnými institucemi, mezinárodní spolupráce, technologický transfer, expertní poradenské služby či vzdělávání.

4. 4. 2022

Systém S.A.W.E.R., vyvinutý na půdě ČVUT, dokáže zcela unikátně vyrobit vodu ze vzduchu. Na výstavě EXPO 2020 nyní získal ocenění přímo od dubajského šejka. EXPO sice na konci března skončilo, systém však v Dubaji zůstává pro svůj akademický i obchodní potenciál.

2. 4. 2022

ČVUT v Praze

Máte zajímavý nápad a chtěli byste jej realizovat skrze start-up? Jihomoravské inovační centrum vám poradí, jak a kde pro svůj start-up získat podporu.

1. 4. 2022

Jihomoravské inovační centrum

Vysokokapacitní, bezpečný a k přírodě šetrný superkondenzátor, tedy zařízení pro uchovávání elektrické energie, budou vyvíjet vědci z CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s kolegy z Bar-Ilanovy univerzity v Izraeli a italskou firmou ITELCOND.

24. 3. 2022

CATRIN

Zástupci českých startupů v polovině února navázali nové kontakty s mezinárodními investory díky akci „Czech Startup Day“ na Velvyslanectví ČR ve Vídni. Tuzemským mladým inovativním firmám se tak otevřela možnost expanze na rakouský trh. Všichni přítomní investoři mají aktuálně zájem o nalezení partnerů z Česka, někteří již do českých firem investovali.

11. 3. 2022

Ministerstvo zahraničních věcí ČR