facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Čistírenské kaly využívané jako půdní aditivum v zemědělství představují vzhledem k obsahu léčiv, pesticidů, kovů a dalších látek environmentální riziko. Jak ukázal komplexní výzkum týmu vědců z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze, pyrolýza je na rozdíl od levnějšího kompostování schopna zredukovat většinu těchto látek až o 100 procent.

23. 7. 2024

Česká zemědělská univerzita v Praze

Tomáš Prošek se celý svůj profesní život zabývá korozí. Jeho výzkumná skupina v Technoparku Kralupy při VŠCHT například odhalila, proč náhle praskají horolezecké skoby v přímořských oblastech. Vyvinula též antikorozní čidlo CorrSen pro monitorování koroze na mostech, ale i v galeriích či na výrobních linkách. Pro vývoj čidla využili pomoci Středočeského inovačního centra. „Musím s čistým svědomím říct, že SIC funguje skvěle,“ hodnotí Tomáš Prošek spolupráci.

22. 7. 2024

Vědavýzkum.cz pro SIC

Jako první na světě zobrazili celý chromozom v přirozeném stavu. Vědci z Ústavu přístrojové techniky AV ČR a Ústavu experimentální botaniky AV ČR věří, že jejich revoluční odhalení miniaturních výběžků s prostorově uspořádanými smyčkami vláken na povrchu chromozomu může mít využití v medicíně či zemědělství.

19. 7. 2024

Vědavýzkum.cz

Nedávno zahájený projekt BIO-CAPITAL, financovaný Evropskou unií (Research and Innovation Action), přispívá k rozvoji finančních nástrojů na ochranu biodiverzity propojením soukromých kapitálových investic a satelitních dat.

17. 7. 2024

Česká zemědělská univerzita v Praze

Minulý týden vydala Evropská komise pravidelný European Innovation Scoreboard (EIS), tedy přehled toho, jak si jednotlivé členské státy stojí na poli inovací. EU jako celek konstantně mírně roste, Česká republika je v polovině pelotonu s mírným růstem, nejsilnější na globální úrovni je v inovacích Jižní Korea.

16. 7. 2024

Vědavýzkum.cz

Výzkumný tým vedený Karlem Hánou z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT vyvinul ve spolupráci s nevidomými ultrazvukový detektor. Pomáhá detekovat předměty v oblasti hlavy a hrudníku, které jsou mimo dosah bílé hole. V rozhovoru shrnuje vznik přístroje, který významně podpořilo Středočeské inovační centrum, od prvního nápadu až po cestu ke komercializaci.

8. 7. 2024

Vědavýzkum.cz pro SIC

Nanotrubice oxidu titaničitého, poháněné UV zářením a peroxidem vodíku jako palivem, vyvinuli vědci z CATRIN, Centra energetických a environmentálních technologií (CEET) a Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO v Ostravě ve spolupráci s kolegy z CEITEC-VUT v Brně. Tito nanoroboti vyvinutí pomocí defektního a atomárního inženýrství dokázali zachytit mikroplasty ve vodě.

4. 7. 2024

CATRIN

Česko má významný vědecký potenciál a biotechnologie patří k nejnadějnějším oborům. „Máme i úspěšné konkrétní příklady komercializace. Přesto tu zůstává spousta bariér, které jsou do velké míry způsobené státem,“ říká v rozhovoru výkonný manažer klastru Prague.bio Jiří Fusek. Naději naopak přináší ekonomicko-vědecká diplomacie, která přispívá k viditelnosti českých biotechnologií ve světě.

3. 7. 2024

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Konferenci Quantum Day, neboli Den kvantových technologií a kvantový hackathon, uspořádalo České vysoké učení technické ve spolupráci s agenturou CzechInvest a firmami IBM a Tensor Ventures. Samotná konference, která se konala ve středu 26. června 2024, nabídla kromě dosavadních úspěchů, vizí a nejnovějších trendů v oblasti kvantových technologií také platformu pro setkání vědců, studentů, průmyslových expertů a vládních představitelů.

2. 7. 2024

Vědavýzkum.cz

Výzkumná skupina pod vedením Edwarda Curtise vyvinula dva nové typy katalytických DNA molekul (tzv. deoxyribozymů), které můžou posloužit jako základ nové generace testů na přítomnost různých patogenů. Upravená DNA totiž dokáže fungovat jako senzor a detekovat cílové molekuly specifické pro určitá onemocnění prostřednictvím světelného záření (fluorescence) nebo barvy.

28. 6. 2024

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR