Vědavýzkum.cz a Věda fotogenická
Každý týden nová fotografie ze soutěže Věda fotogenická, kterou pořádá Akademie věd ČR.
Autorem dříve publikovaných ilustrací je František Mizera.
Kolorovaný snímek chromozomu v nativním stavu získaný pomocí nově vyvinuté pokročilé environmentální rastrovací elektronové mikroskopie, zdroj: ÚPT AV ČR. Na publikaci se podíleli autoři: Vilém Neděla, Eva Tihlaříková, Petr Cápal a Jaroslav Doležel.
Mikrostruktura kovového materiálu po deformaci za vysoké teploty. Snímek pořízen metodou EBSD (Electron Back-Scatter Diffraction) a přeprocesován na GND (Geometrically Necessary Dislocations).
Sopečná krása lávové fontány doprovázející vznik sopečného kuželu vulkánu Meradalir. Obdobné fontány jsou charakteristickým rysem havajského typu erupcí. Snímek byl pořízen v průběhu vulkanologické expedice na Island v srpnu 2022.
Tedy možná ne tak úplně u Kolína; ale v Brně v mikroskopu. Cytoskelet myších primárních buněk.
Na obrázku je prachové semeno endemické orchideje ostrova La Réunion jménem Oeceoclades borbonica. Za účelem lepší ochrany a možné reintrodukce této vzácné orchideje studujeme její houbové symbionty. Všechny orchideje jsou totiž ze začátku svého života plně závislé na houbě; od které získávají veškeré živiny. Ne každá houba je ale s orchidejí kompatibilní a je důležité vědět; která houba je pro vyklíčení vhodná. Obrázek je kolorován a červeně je zvýrazněna jediná živá část semene; embryo. Modře je zvýrazněno mrtvé osemení; které musí být pro úspěšné klíčení narušeno buď houbou nebo chemicky v laboratoři pěstujeme-li rostliny bez houby (viz obr.).
Colorful sedimentary rocks in North-East Italy in an area investigated in order to estimate the local seismic hazard (site effects).
Circinátní vernací si chrání kapradiny nejmladší části listu. Jedna část listu totiž roste pomaleji než druhá. To je i případ tropické epifytické kapradiny na obrázku. Na ní je uvízlá kapička vody; ve které se odráží obraz jiných tentokrát ale terestrických kapradin.
Kokon housenky martináče pajasanového (Samia cynthia) se záchytnými vlákny.
Zrození karet na Karibské pláži Kostariky.
Struktura křemeného skla obrobeného pikosekundovým laserem PERLA po leptání.