
Legislativa a právo
předpisy, rozbory a analýzy
Jak v České republice vzrůstá zájem o problematiku veřejné podpory (ve smyslu článku 107 Smlouvy o fungování Evropské unie), přibývá v oblasti výzkumu a vývoje („VaV“) odborníků, kteří se této oblasti soustavně věnují a kteří se k ní veřejně vyjadřují. Byť jde z našeho pohledu o vítaný jev, nutno upozornit, že přes upřímnou snahu celé řady těchto osob seznámit se s relevantními dokumenty a pomoci v této oblasti se občas projevují zásadní mezery v jejich erudici.
Matej Kliman
Úřad vlády zveřejnil aktuální seznam posouzených výzkumných organizací platný k 2. 2. 2017. V současné době je na seznamu celkem 265 institucí různých právních forem. Vedle všech ústavů Akademie věd, 26 veřejných a 2 státních vysokých škol je to také například 14 soukromých vysokých škol a 14 nemocnic.
Vědavýzkum.cz
Dne 1. 2. 2017 uplynuly 4 měsíce od nabytí účinnosti zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek (dále jen „ZZVZ“). Mnoho zadavatelů již mělo možnost poprvé projít celým procesem zadávacího řízení, v jehož rámci mohli využít nových institutů, ale i narazit na některé překážky a nejasnosti, které ZZVZ skrývá. Jednou z takových je dle našeho názoru a prvních zkušeností právě i proces vydání rozhodnutí o výběru dodavatele.
Renata Brychtová, Karel Masopust
Navržené novely zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací byly po domluvě předkladatelů přeloženy až na příští schůzi Poslanecké sněmovny ČR
Vědavýzkum.cz
Úřad vlády zveřejnil aktuální verzi výkladu technické novely zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Ta je výsledkem dohody s MŠMT a konzultací s ostatními poskytovateli (GA ČR, TA ČR atd.).
Vědavýzkum.cz
Projednání novely zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací je odloženo v důsledku přerušení 54. schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
Vědavýzkum.cz
Novela zákona č. 130/2002 Sb. o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, kterou předložil poslanec Pavel Bělobrádek, je zařazena na pořad 54. schůze poslanecké sněmovny. Ta začala 10. 1. 2017.
Vědavýzkum.cz
První letošní workshop k aktualitám právního rámce v oblasti výzkumu, vývoje a inovací, který pořádá společnost alevia ve spolupráci s Karlem Zuskou z AK HOLEC, ZUSKA & Partneři, se koná v úterý 21. 3. 2017 v Praze. Již se můžete přihlašovat.
alevia
Vláda na svém posledním předvánočním zasedání zaujala neutrální stanovisko k návrhu novely zákona č. 130/2002 Sb. o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků z pera poslance Pavla Bělobrádka.
Vědavýzkum.cz
Rozhodovací praxe Nejvyššího správního soudu (NSS) pomalu skládá mozaiku odpovědi na otázku, jaké je skutečné postavení poskytovatele a příjemce dotace. Ve svém rozsudku 6 Afs 2/2016 ze dne 30. listopadu 2016 v rámci řízení o kasační stížnosti NSS potvrdil názor stěžovatele, že pokud se příjemce dotace řídí příslušnými Pravidly pro poskytnutí dotací a využije právo podání „interního opravného prostředku“ (např. námitek) stanoveného v těchto Pravidlech, nemůže tento postup sám o sobě způsobit zmeškání lhůty pro podání správní žaloby.
Karel Zuska