facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Jak nám při výletech do přírody může pomoci nová šikovná aplikace Klíšťapka? Které informace v ní najdeme a naopak, které bude potřeba ještě doplnit? A jak v současnosti pomáhá portál "Senoseč Online" v záchraně srnčat a další zvěře? Můžete se zapojit a také pomoci při záchraně? To vše probereme s dnešním hostem docentem Janem Bartoškou z Provozně ekonomické fakulty.

20. 6. 2023

Snažíme se pomoci imunitnímu systému, aby líp rozeznával rakovinu, říká Milan Vrábel z UOCHB v novém díle podcastu CHEmic. Plnou dávku čisté chemie pro vaše uši servíruje Veronika Sedláčková.

15. 6. 2023

Miška a Zdenda si tentokrát posvítí na mRNA vakcíny, a to od samotných počátků jejich zrodu. Na pozadí procesu vývoje této technologie postupně vysvětlí princip jejich fungování. Pozastaví se také u nedávné pandemie, kde mimo jiné proberou jejich světlé stránky a nedostatky. Nakonec nastíní primární účel využití molekuly mRNA coby terapeutika a její potenciál do budoucna.

14. 6. 2023

Umělá inteligence vzbuzuje spoustu otázek. Které jsou ale opravdu ty důležité? Máme vývoj nových technologií regulovat? A když ano, tak jak? A jak moc otřásá umělá inteligence základy naší demokracie? Poslechněte si, jak na tyto otázky odpovídá filozof a odborník na etické výzvy současných technologií Mark Coeckelbergh z Centra pro environmentální a technologickou etiku – Praha.

14. 6. 2023

Nanotechnologie. Jeden z nejmladších a nejvýrazněji se rozvíjející vědní obor 21. století. Co je to nano? Co jsou nanotechnologie a nanomateriály? Kde se s nimi můžeme potkat? Můžeme je studovat? Spousta otázek a málo odpovědí? Pusťte si další díl našeho podcastu Science is calling s garantkou studijního programu Nanotechnologie Janou Kukutschovou a ředitelkou Centra nanotechnologií CEET VŠB-TUO Danielou Plachou dozvíte se o tomto úžasném vědním oboru spoustu zajímavostí a na své otázky dostanete odpověď.

14. 6. 2023

Začátek devadesátých let přinesl do československých podniků změny, kterým se nevyhnuli ani někdejší socialističtí manažeři. Po letech plnění shora uložených plánů, vyrovnávání se s anonymními udáními a kontrolami státní bezpečnosti stály před staronovými manažery úplně odlišné výzvy. Co pro ně znamenal přechod na tržní hospodářství a jakou roli sehráli v podnicích po sametové revoluci? A jaký vliv na to měl jejich socialistický přístup z doby před rokem 1989?

14. 6. 2023

Na politiky protektorátu nahlížíme dvojí optikou - buď jsou to hrdinové jako generál Eliáš nebo kolaboranti jako Emanuel Moravec. Jaké ale byly osudy například ministrů Eliášovy vlády? Mohl on nebo prezident Hácha udržovat kontakty s exilem bez opory v dalších figurách tehdejší politiky? A jak dopadli?

14. 6. 2023

Speciální díl podcastu natáčený s živým publikem ve znojemském podniku GaP. Poslechněte si zajímavé povídáni o středověkých ale i současných památkách Znojma. Archeolog Jiří Macháček a historik umění Ivan Foletti si tentokrát pozvali posilu, a to historická umění Jana Galetu z brněnského Semináře dějin umění, které se především zabývá moderní architekturou.

13. 6. 2023

K jakým výpočtům a úlohám se superpočítače využívají? Jaké ukazatele musí splňovat, aby mohly náročné výpočty vyřešit? O tom všem v novém dílu fakultního podcastu Jedničky a Nuly s Danielem Langrem, členem Katedry počítačových systémů FIT ČVUT.

10. 6. 2023

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. V závěrečném dílu akademického roku odpovídá rektorka Univerzity Karlovy prof. Milena Králíčková na dotazy posluchačů, které se vztahují k odvysílaným pořadům. Vrací se především k ekonomické problematice a strategickému rozvoji UK. Pořad uvádí Luboš Veverka.

8. 6. 2023